Mały ZUS Plus - czy będzie zmiana zasad?

Kategoria: Składki ZUS
Data: 08-02-2023 r.

Aktualnie, korzystanie z preferencji, które daje tzw. Mały ZUS Plus jest możliwe jedynie w ciągu 36 miesięcy. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do Premiera o zmianę przepisów. Jak sam podkreśla - robi to w imieniu ponad 250 tys. przedsiębiorców, którzy są zagrożeni upadkiem ze względu na obowiązujące przepisy. 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje, aby zmienić przepisy dotyczące możliwości stosowania zasad określanych jako Mały ZUS Plus. Dokładniej chodzi o regulację, która pozwala korzystać z tej preferencji jedynie przez 36 miesięcy. 

Mały ZUS Plus został wprowadzony m.in. dzięki argumentom przedstawionym przez Rzecznika MŚP. Podnosił wówczas, że wprowadzenie zryczałtowanej stawki składek na ubezpieczenia społeczne, niezależnej od uzyskiwanych dochodów ma jedynie negatywne strony. Rozwiązanie takie szkodzi gospodarce. Małe firmy nie są w stanie legalnie funkcjonować, więc albo ich właściciele rezygnują ze swoich biznesów w ogóle, albo są zmuszeni działać w szarej strefie. Takie regulacje dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne są także skutecznym hamulcem rozwoju nowych firm czy prowadzenia startup-ów. 

Z jednej strony głos przedsiębiorców został wysłuchany i wprowadzono możliwość korzystania z preferencji, z drugiej - ograniczono ją w czasie. Maksymalnie można opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus jedynie przez 36 miesięcy. 

Ograniczenie to zdaje się nieuzasadnione, bo przedsiębiorca, który osiąga niskie dochody po upływie 3 lat będzie zmuszony po prostu przestać pracować, bo nie będzie w stanie podźwignąć obciążenia w wysokości 1 418,48 zł - a do tego jeszcze trzeba pamiętać o składce na ubezpieczenie zdrowotne. 

Wielu przedsiębiorców straci możliwość korzystania z ulgi w lutym - czyli dokładnie 3 lata po wprowadzeniu tych przepisów. Niektórzy zawieszą lub zamkną działalność, niektórzy zejdą do podziemia, a inni będą wpadać w spiralę zadłużenia i to nie z powodu złej woli, a braku możliwości podźwignięcia tak dużego obciążenia. 

Obecnie liczba osób, które zostały objęte postępowaniem windykacyjnym ze względu na zadłużenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła dwieście tysięcy. A trzeba pamiętać, że 10 lat temu przeprowadzono abolicję wobec przedsiębiorców zadłużonych w ZUS za własne składki. Brak możliwości korzystania z Małego ZUS-u Plus jedynie pogłębi ten problem, który ze względu na skalę można już nazwać problemem społecznym - zauważa Rzecznik MŚP. 

Trzeba także wziąć pod uwagę, że trwa ciężki okres dla gospodarki, rosnące koszty prowadzenia firmy i niezwykle wysoka inflacja, a spowolnienie gospodarcze spotęguje zapewne masowe zamykanie działalności gospodarczych. Dodatkowo wzrośnie frustracja i skala zadłużenia. 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców za kuriozalne uważa przepisy, które nakładają na przedsiębiorców opłacanie składek na własne ubezpieczenie społeczne, bez odniesienia do wysokości osiąganych przez nich dochodów. Złagodzić to może znowelizowanie zasad dotyczących preferencji wynikającej z Małego ZUS-u Plus. 

Do stycznia 2023 r. z tego rozwiązania skorzystało niemal ćwierć miliona osób, które prowadzi działalność gospodarczą. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42644 )
Array ( [docId] => 42644 )