Od 13 kwietnia nowe zasady ustalania składki zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 14-04-2022 r.

Od 13 kwietnia obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczą one osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali, podatkiem liniowym albo wybrały podatek zryczałtowany. 

Osoby rozliczające się podatkiem zryczałtowanym 

Co do zasady ustalając przychód na potrzeby obliczania wysokości składki zdrowotnej, nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. 


Zobacz także: Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – jak ustalić dla wspólnika spółki jawnej

 

Wyjątek stanowią:
- tzw. ulga na powrót - czyli przychody do wysokości 85 528 zł osiągane przez podatnika, który przeniósł się do Polski i zarabia na podstawie umowy o pracę, pracę nakładczą, spółdzielczego stosunku pracy, albo stosunku służbowego, umów zlecenia zawartych z firmą lub pozarolniczej działalności gospodarczej (zobacz więcej: Ulga podatkowa dla wracających z emigracji)
- przychody do 85 528 zł osiągane przez podatnika korzystającego z ulgi dla rodzin 4+, czyli rodzica co najmniej czworga dzieci (zobacz więcej: PIT-0 dla rodzin wielodzietnych - nawet nieformalnych)
- przychody osiągane przez podatnika, który przekroczył już 60 rok życia w przypadku kobiet i 65 rok życia w przypadku mężczyzn.

Ważne: Podsumowując, przychody, które nie są opodatkowane ze względu na tzw. PIT-0 wliczają się do podstawy wymiaru składki zdrowotnej. 

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym i skalą podatkową

W przypadku prowadzonej działalności gospodarczej nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem przychodów do których stosuje się tzw. PIT-0 (omawiane na początku niniejszego artykułu). Określając wymiar składki zdrowotnej trzeba również uwzględnić przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej a także z inwestycji do których stosuje się ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. 


Zobacz także: Podstawa wymiaru składki zdrowotnej w 2022 – jak ją ustalić w przypadku straty i dochodu w dwóch firmach

Ustalając wysokość dochodu należy uwzględnić także różnice remanentowe. A zatem przedsiębiorca będzie mógł odliczyć np. koszty zakupu towarów, który miał miejsce w 2021 r. choć sprzedał je w roku 2022. Jeżeli podatnik prowadzi księgę przychodów i rozchodów, to może także uwzględnić różnice remanentowe przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej. Oczywiście jeśli sporządza remanent w trakcie roku. 

Ważne: Po 13 kwietnia nadal podstawa obliczania podatku PIT nie jest tożsama z podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Nadal nie można w niej uwzględniać ulg i odliczeń związanych chociażby ze stratą podatkową. 


Zobacz także: Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego i aktualny temat Zgłoszenie dziecka pracującego w Polsce obywatela Ukrainy

Zmiany zostały wprowadzone w przepisach nowelizujących Kodeks Spółek Handlowych, ustawą z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41639 )
Array ( [docId] => 41639 )