Sprzedaż środka trwałego podczas zawieszenie działalności

Kategoria: Składki ZUS
Data: 07-10-2022 r.

Jeśli środek trwały będzie sprzedany w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, to uzyskany z tego dochód nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Tak wynika z najnowszej interpretacji przepisów dokonanej przez jeden z oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W wydanej decyzji odniósł się również do możliwości skorzystania z ulgi na start po zawieszeniu trwającym 61 miesięcy. 

Stan faktyczny sprawy

Przedsiębiorca sprzedał środek trwały w okresie, w którym jego działalność gospodarcza była zawieszona. Zdaniem zainteresowanego, nie ma przeciwwskazań do sprzedaży środka trwałego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, a taka czynność nie wymaga jej odwieszenia. 

Co więcej zawieszenie ma trwać 61 miesięcy - po tym okresie, przedsiębiorca chce odwiesić działalność i skorzystać z ulgi na start - czyli opłacać jedynie składkę zdrowotną przez 6 miesięcy. Po zakończeniu tego okresu chce rozliczać składki ZUS na zasadach preferencyjnych. Jego zdaniem sprzedaż środka trwałego w okresie zawieszenia, nie wyłącza możliwości skorzystania z ulgi. 

W opisywanej sprawie przedsiębiorca nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy - jedynie sprzedał środek trwały w trakcie zawieszenia działalności. 

Nie był także twórcą ani artystą, nie prowadził działalności w zakresie wolnego zawodu, nie był wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. ani wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej, nie był również akcjonariuszem spółki akcyjnej. W określonym czasie nie prowadził szkoły. Nie zamierza również wykonywać pracy na rzecz byłego pracodawcy. 

Sprzedaż środków trwałych w czasie zawieszenia

Ważne: W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. 

Wynika to wprost z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. We wspomnianym przepisie zaznaczono, że osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyjątkiem okresu na który wykonywanie działalności zostało zawieszone. 

Jednocześnie - biorąc pod uwagę przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców trzeba zauważyć, że w okresie zawieszenia działalności można zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Dochód uzyskany z tej sprzedaży nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. 

Ulga na start po okresie zawieszenia

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dotyczy przedsiębiorcy który rozpoczyna działalność po raz pierwszy albo podejmuje ją po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Ponadto - działalność nie może być świadczona na rzecz byłego pracodawcy. Ten okres ulgi - zwany "ulgą na start" trwa 6 miesięcy. Wynika to z art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców. 

Preferencyjne rozliczanie składek dotyczy natomiast osób, które prowadzą działalność gospodarczą w ciągu pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia jej rozpoczęcia. Wówczas sami deklarują podstawę wymiaru składek, która nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podobnie jak w przypadku ulgi na start, osoby te nie mogły prowadzić działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy, ani też nie mogą świadczyć pracy na rzecz byłego pracodawcy. 

Ważne: Sprzedaż środka trwałego w okresie zawieszenia, po którym podejmowana jest działalność, nie jest przesłanką negatywną do skorzystania z ulgi na start i późniejszego preferencyjnego rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne. 

Źródło:

Decyzja nr 101/2022 Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddziału w Lublinie z 27 września 2022 r. sygn. DI/20000/43/101/2022 opublikowana w bazie interpretacji indywidualnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na jego oficjalnym portalu - bip.zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42234 )
Array ( [docId] => 42234 )