Sprzedaż środka trwałego w składce zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 18-01-2023 r.

W jaki sposób sprzedaż środka trwałego wpływa na podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia to na przykładzie samochodów sprzedanych w maju 2022 r. a amortyzowanych w 2021 r. 

Z prośbą o interpretację przepisów wystąpił przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o księgi rachunkowe - rozlicza się podatkiem liniowym. Jego firma sprzedała dwa samochody osobowe, które znajdowały się w ewidencji środków trwałych. Jeden z samochodów był całkowicie zamortyzowany, drugi był w trakcie amortyzacji. 

Przedsiębiorca miał wątpliwości, czy firma stosująca podatek liniowy także może obniżyć dochód ustalany na potrzeby składki zdrowotnej o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r. jeśli sprzedaż samochodu nastąpiła w maju 2022 r. 

Zdaniem przedsiębiorcy na potrzeby składki zdrowotnej, dochód może być obniżony o odpisy amortyzacyjne dokonane w 2021 r. jeśli samochód został sprzedany w 2022 r. W uzasadnieniu swojego stanowiska zaznacza, że celem ustawodawcy nie było z pewnością odmienne traktowanie podatników jedynie ze względu na rodzaj prowadzonych ksiąg. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 13 kwietnia 2022 r. w przypadku ustalania dochodu dla celów składki zdrowotnej ze sprzedaży środka trwałego, na wysokość dochodu wpływ mają odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów podatkowych przed 2022 r. Odpisy te podwyższają dochód, pomimo że koszty te nie wpływały na wysokość opłacanej wówczas składki zdrowotnej. 

Przepisy uległy zmianie, w związku z czym aktualnie w przypadku sprzedaży środków trwałych, amortyzowanych przed 2022 r. na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskany z ich sprzedaży dochód nie będzie powiększony o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dokonane przed 2022 r. 

Rozwiązanie to ma zastosowanie dla ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali podatkowej bądź stosują podatek liniowy, a także zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się z przedsiębiorcą. 

Źródło:

Decyzja nr 1307/2022 z 3 stycznia 2023 r. wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Lublinie - sygn. WPI/20000/43/1307/2022 opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42589 )
Array ( [docId] => 42589 )