Wartość pakietu medycznego bez składek na ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 25-09-2022 r.

Pakiety medyczne dające możliwość szczepień i skorzystania z lekarzy szybciej niż w publicznej służbie zdrowia cieszą się coraz większą popularnością. Spełnienie kilku warunków pozwoli na wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne kosztów przeznaczonych na zakup pakietów medycznych dla pracowników.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w par. 2 ust. 1 pkt. 26. wyłącza z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swojej decyzji zinterpretował ten przepis w taki sposób, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie powinny być naliczane od przychodu pracownika zatrudnione w ramach stosunku pracy, jeśli stanowi to korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, które pozwalają temuż pracownikowi skorzystać z usług, artykułów lub przedmiotów jedynie za częściową odpłatnością. 

Ważne: Korzyść nie może wynikać każdorazowo z decyzji pracodawcy, musi być zagwarantowana we wskazanych przepisach wewnętrznych. Korzyść nie może mieć charakteru pieniężnego. 

W sytuacji, gdy pracodawca przekazuje pracownikowi pieniądze na zakup określonych towarów czy usług, nie będzie miało zastosowania wyłączenie z podstawy wymiaru składek. 

Stan faktyczny

Decyzja ZUS została wydana w odpowiedzi na pytanie pracodawcy, który chciał zawrzeć umowę zbiorowego ubezpieczenia dotyczącego korzystania przez ubezpieczonych ze świadczeń medycznych w prywatnej służbie zdrowia. W zakładowym układzie zbiorowym pracy znajdował się zapis zgodnie z którym pracodawca może sfinansować inne dodatkowe świadczenia medyczne przewidziane odrębnymi przepisami na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Jak widać, spełniony został tutaj warunek zawarcia w przepisach wewnętrznych finansowania pakietów medycznych. 

Pracodawca zdecydował także, że pracownicy będą partycypować w kosztach ubezpieczenia ponosząc 10% kosztów wysokości składki, pozostałą cześć miał finansować pracodawca. Świadczenie to było kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Pracodawca zawarł umowę zbiorowego ubezpieczenia, a korzyść pracownika polega na tym, że może do tego ubezpieczenie przystąpić, w cenie niższej niż rynkowa, korzystając z dopłaty pracodawcy. 

Źródło:

Decyzja nr 518 oraz nr 478 wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Gdańsku - sygnatury - DI/10000/43/818/2022 oraz DI/10000/43/86/2022 - opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal bip.zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42196 )
Array ( [docId] => 42196 )