Czym jest efektywność energetyczna

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-08-2012 r.

Efektywność energetyczną możemy scharakteryzować jako wielkość uzyskanej na rynku energii w odniesieniu do kosztów zużycia materiałów i poniesionych nakładów w procesie technologicznym. W uproszczeniu chodzi więc o zastosowanie jak najbardziej wydajnych metod, które przyczynią do produkcji możliwie największej ilości nośników.

To bardzo ważny element nie tylko dla działania samych producentów energii, ale także dla systemu dystrybucji oraz finalnych odbiorców. Od tego bowiem, jak efektywny jest system wytwarzania i przesyłu nośników, zależy w znacznym stopniu poziom ogólnych kosztów, ale również potencjalna szkodliwość produkcji dla środowiska naturalnego.

Stąd regulacje prawne, które odnoszą się do branży energetycznej stawiają szczególnie duży nacisk na dopuszczanie do działania na rynku tylko takich podmiotów, które gwarantują – poprzez wykorzystanie odpowiednich instalacji i urządzeń – wysoką efektywność energetyczną.

Aspekt efektywności można jednak rozpatrywać nie tylko z punktu widzenia producentów, ale także odbiorców końcowych. Tutaj ważne znaczenie dla zużycia nośników energii mają odpowiednie zachowania i świadomość konsumencka, których głównym celem jest działanie na rzecz większej oszczędności np. prądu czy też gazu zużywanego w gospodarstwach domowych (co również ma oczywiście kolosalne znaczenie dla poziomu wydatków domowych).

Kilka prostych przykładów może zobrazować ten problem.

Wystarczy np. w domu zainstalować świetlówki energooszczędne, które zużywają 2/3 prądu mniej od tradycyjnych żarówek. Kolejny element – odpowiednia izolacja budynku – także znacznie ograniczy zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Wyłączenie urządzeń domowych, które nie są obecnie używane, a pozostają w stanie tzw. czuwania (a więc pobierają cały czas prąd) również zmniejszy zużycie energii.

Tak więc możliwości uzyskania zdecydowanie lepszej efektywności energetycznej jest wiele. Warto z nich korzystać, przede wszystkim aby ograniczyć koszty, ale także poprawić stan środowiska naturalnego.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41436 )
Array ( [docId] => 41436 )