Paliwa alternatywne

Kategoria: Energetyka
Autor: Czapla Agata
Data: 30-08-2012 r.

Paliwo alternatywne zdaje się rozwiązywać szereg problemów. Z jednej strony – rosnące ceny benzyny i opału, z drugiej składowanie odpadów. Jednak czy to połączenie jest możliwe i bezpieczne?

Paliwem alternatywnym możemy nazwać takie, które uzyskiwane jest w procesie odzysku odpadów posiadających wartość opałową. Dzięki używaniu tej technologii jesteśmy w stanie wtórnie zagospodarować materiały, które w innym przypadku trafiłyby na wysypiska.

Do produkcji tego rodzaju paliwa wykorzystuje się odpady bezpieczne: drewna, tekstylia, tworzywa sztuczne, odpady gumy, opakowania, farby, rozpuszczalniki.

Pozytywny wpływ paliw alternatywnych

Korzyści jakie wynikają z zastosowania paliw alternatywnych to w głównej mierze ochrona środowiska oraz ograniczenie zużycia paliw naturalnych. Odzyskiwanie energii do tych celów może stanowić też odpowiedź na lokalne problem samorządów i podmiotów gospodarczych związane z gospodarką odpadami. Paliwa alternatywne są tańsze niż paliwa konwencjonalne.

Obecnie najstarszym i najpopularniejszym sposobem ich wykorzystania są cementownie. Szacuje się, że w cementowniach w Europie paliwa alternatywne mają ponad 70% udział w wytwarzaniu energii.

W porównaniu z paliwami ropopochodnymi, paliwa alternatywne charakteryzują się też niezależnością energetyczną, bo można produkować je z własnych surowców kopalnych i produktów rolnych. Ich używanie wiąże się również ze zmniejszeniem emisji związków toksycznych, a także niskim kosztem eksploatacji.

 

Rozwiązanie wielu problemów

Według przewidywań, korzystanie z paliw alternatywnych na dużą skalę wpłynęłoby na zmianę politycznej mapy świata, ze względu na możliwość uniezależnienia się od takich surowców jak ropa czy gaz. Niestety, tylko nieliczne państwa szukają tego typu oszczędności.


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41452 )
Array ( [docId] => 41452 )