Prawidłowa segregacja szkła

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Szkło jest jednym z surowców wtórnych, które w 100% mogą być użyte ponownie. Słoiki można używać wielokrotnie w gospodarstwie domowym, jednak gdy się wyszczerbią, trzeba je wyrzucić. Podobnie z butelkami po napojach czy małych słoikach po sosach – rzadko bywają użyteczne. Trzeba je ponownie przetworzyć. Prawidłowa segregacja szkła ma duży wpływ na ochronę środowiska.

Kilka zasad sortowania szkła

Szkło powinno być posegregowane, ale nie musi być myte. Usuwanie etykiet nie jest obowiązkowe – instalacje w hutach poradzą sobie z oczyszczeniem z nich szkła.

Ważne jest natomiast, aby oddzielnie wrzucać szkło bezbarwne i szkło kolorowe. Bezbarwne słoiki, butelki, opakowania szklane po kosmetykach wrzucamy do pojemnika białego. Szkło kolorowe – do zielonego. Opakowania szklane powinny być przy tym całe, a nie stłuczone. Przetapianie szkła pochłania mniej energii niż jego wytopienie z surowca pierwotnego.

Pamiętajmy: do pojemników wrzucamy tylko szkło opakowaniowe!

Czego nie można wrzucać

Niestety lista przedmiotów, których nie można wrzucać jest dłuższa niż tych, które nadają się do selektywnej zbiórki. Do żadnego z pojemników nie należy wkładać szkła płaskiego tj. szyb okiennych oraz samochodowych, a także luster. Mają one inną temperaturę topnienia niż zwykłe szkło.

W białym i zielonym pojemniku nie powinny znaleźć się także szklanki, porcelana, fajans, miski, talerze, żarówki, szkło żaroodporne, okularowe, kineskopowe. Jeśli takie przedmioty znajdą się w pojemnikach białym lub zielonym zostaną potraktowane przez hutniczy system czyszczenia jak typowe zanieczyszczenie.

 

Co zrobić ze szkłem, którego nie wrzucimy do pojemników

Huty przetapiają wiele rodzajów szkła. Można oddać do nich na przykład szyby, ale należy samemu zatroszczyć się o dostawę ich do huty bądź poczekać na ogłoszenie o osobnej zbiórce tego rodzaju szkła.

Żarówki natomiast należy oddać do punktów zbiórki tzw. elektrośmieci. W przeciwnym razie – powędrują na wysypisko śmieci, gdzie pozostaną nawet milion lat.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29723 )
Array ( [docId] => 29723 )