Wykorzystywanie energii geotermalnej

Kategoria: Energetyka
Autor: Czapla Agata
Data: 29-08-2012 r.

Wszelkie odnawialne źródła energii to w obecnych czasach sprawa bardzo popularna, ale jednocześnie także konieczność. Postęp cywilizacyjny wpływa na zmniejszanie się zasobów naturalnych, dlatego trzeba szukać jak najlepszych, najbardziej ekonomicznym, a przy tym ekologicznych rozwiązań. Energia geotermalna jest jednym z nich.

Energia odnawialna - definicja

Energie odnawialne dzieli się na te globalne oraz lokalne, w zależności od miejsca występowania. Energia geotermalna jest jedynym globalnym źródłem energii, co oznacza, że teoretycznie dostępna jest na całym świecie. Pobiera się ją za pomocą specjalnych odwiertów do zbiorników wód geotermalnych. Wtłacza się do nich zimną wodę, a odbiera gorącą, kiedy zostanie ogrzana poprzez kontakt ze skałami.

W ten sposób można uzyskać energię do wytwarzania prądu elektrycznego, ale także można ją wykorzystać bezpośrednio: w ciepłownictwie, balneoterapii i rekreacji.

Energia ziemi w Polsce

Energia geotermalna jest wykorzystywana także w Polsce. Ogrzewa się w ten sposób pomieszczenia (szczególnie w okolicach Podhala), używa w rolnictwie i hodowli. Różne doświadczenia wskazują, że to źródło energii powinno być wykorzystywane coraz częściej i warto się zastanowić nad taką możliwością.

Przyczyniłoby się to do redukcji spalin i zmniejszenia zanieczyszczeń. Łączy się to także w nowoczesnym, ekologicznym podejściem do życia, ale też komfortem użytkowania.

 

Ciepłe źródła

Z pewnością wielu z nas spotkało się także z tym źródłem energii podczas wypoczynku. To właśnie energia geotermalna wykorzystywana jest w tak zwanych „ciepłych źródłach”. Dzięki tej energii możemy zażyć gorącej kąpieli w towarzystwie śniegu i lodu. Po takiej kuracji poczujesz się odprężony i pełen wigoru.

Energia geotermalna wykorzystywana jest także w lecznictwie, jako wody termalne, w balneoterapii. Ma to szereg pozytywnych oddziaływań, można w ten sposób leczyć różne schorzenia układu krążenia, bóle reumatyczne czy bóle stawów.


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41444 )
Array ( [docId] => 41444 )