Dlaczego warto inwestować w biogazownie

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-08-2012 r.

Inwestycja w biogazownie to nie tylko możliwość produkcji energii z gazu uzyskiwanego dzięki kontrolowanej fermentacji lub spalaniu biomasy, ale także zdecydowana oszczędność surowców w procesie wytworzenia nośników energetycznych (prądu i ciepła) oraz redukcja emisji bardzo szkodliwych dla środowiska naturalnego zanieczyszczeń.

Proces pozyskiwania gazu z biomasy roślinnej, ale także z odpadów organicznych ma więc bardzo duże znaczenie, szczególnie z punktu widzenia ochrony środowiska. Oczywiście otrzymujemy tutaj – w ramach produkcji biogazu – surowiec, który następnie umożliwia wytworzenie energii elektrycznej i cieplnej.

Jednak sam proces wykorzystania biomasy w sposób kontrolowany, czyli poprzez fermentację lub spalanie w ramach obiegu zamkniętego pozwala na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych gazów bezpośrednio do atmosfery.

Chodzi tutaj głównie o metan, który w ramach rozkładu masy organicznej jest odpowiedzialny za tworzenie gazów cieplarnianych. Te ostatnie z kolei stanowią poważne zagrożenie dla środowiska w związku z niszczeniem powłoki ozonowej w atmosferze, która chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym (groźnym dla organizmów żywych).

Korzyści z przerobu biomasy to również zdecydowanie mniejsza emisja substancji szkodliwych dla środowiska w porównaniu z tymi, jakie wytwarzają zakłady oparte na technologiach tradycyjnych np. wykorzystujące do produkcji energii surowce kopalne. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie emisji gazów trujących do atmosfery np. związków azotu czy też siarki.

 

Biogazownie stanowią więc doskonałą alternatywę dla innych metod produkcji energii. Choć mogą w tym przypadku występować pewne niedogodności związane z samym procesem produkcyjnym. Można tutaj np. wymienić konieczność dostarczania biomasy i jej składowania na terenie zakładu, co – z uwagi na charakter materiału i jego strukturę – będzie z pewnością uciążliwe np. dla sąsiadujących z biogazownią obiektów mieszkalnych czy też placówek użyteczności publicznej.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29737 )
Array ( [docId] => 29737 )