Czy wiesz, jak wykorzystać fundusze unijne na poprawę jakości powietrza?

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 20-01-2018 r.

Zastanawiasz się, jak efektywnie pozyskać fundusze na przeciwdziałanie smogowi i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Oto kilka propozycji. Sprawdź, co możesz zrobić w swojej firmie lub samorządzie lokalnym w 2018 roku.

Programy, które wspierają przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza, zazwyczaj wielodyscyplinarnie podchodzą do rozwiązania problemów – od efektywności energetycznej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do edukacji mieszkańców i monitoringu wskaźników szkodliwych pyłów w powietrzu.

Oferta NFOŚiGW

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera projekty i działania, które skierowane są na poprawę jakości powietrza, w ramach tzw. walki ze smogiem. Uwzględnia przy tym założenia planowanej polityki energetycznej Polski.

NFOSiGW kładzie nacisk na dofinansowanie inwestycji w zakresie:

  • dostaw ciepła systemowego,
  • rozwoju wysokosprawnej kogeneracji,
  • działania na rzecz efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii (OZE).

W obszarze OZE instytucja zakłada dywersyfikację źródeł energii m.in. poprzez dofinansowanie klastrów energetycznych, a także wsparcie stabilnych odnawialnych źródeł energii, np. w postaci geotermii.

NFOŚiGW do 2020 roku planuje przeznaczyć 10 mld zł na dofinansowanie takich projektów. Będą to środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014─2020 (POIiŚ) w ramach I osi priorytetowej Zmniejszenie emisyjności gospodarki oraz środki własne rozdysponowane w naborach z programów priorytetowych funduszu.

LIFE dla firm i samorządów

W pierwszym kwartale 2018 roku Komisja Europejska przekaże informacje o nowych konkursach, w tym również w zakresie ochrony powietrza w ramach programu LIFE.

Na przygotowanie wniosków i konsultacje beneficjenci mają kilka miesięcy. To dobra wiadomość, bo szanse na sukces ciekawych, innowacyjnych propozycji projektowych wówczas wzrastają.

Dotacje w programie Horyzont 2020

Komisja Europejska proponuje także dotacje w programie Horyzont 2020. W priorytecie Zmiany Społeczne (Societal Challenges) przewidziano konkursy dotyczące bezpiecznej, czystej i oszczędnej energii (Safe, Clean and Effective Energy).

Magdalena Pokrzycka-Walczak, specjalista ds. funduszy unijnych, dziennikarka specjalizująca się w tematyce funduszy unijnych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40851 )
Array ( [docId] => 40851 )