Zmiany w prawie – sprawdź nowe zasady realizacji projektów

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 23-11-2017 r.

W ostatnim czasie zmieniono dokument Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014─2020. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę z punktu widzenia przedsiębiorcy?

Wszystkie zmiany w wytycznych dotykają bezpośrednio przedsiębiorców, a zwłaszcza uważni powinni być ci, którzy złożyli dokumentację konkursową i czekają na jej ocenę lub właśnie realizują projekt. Dokonano bowiem korekty w zakresie kilku kluczowych obszarów:

 
  • kwalifikowalności podatku VAT,
  • sposobu publikacji zapytań ofertowych,
  • stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków w przypadku kosztów pośrednich,
  • doprecyzowania pojęć personelu projektu oraz wykonawcy,
  • dostosowania treści wytycznych do nowego stanu prawnego.

Aktualizacja dokumentu weszła w życie 23 sierpnia 2017 r.

Zmiana dotyka istotnych obszarów tematycznych z punktu widzenia przedsiębiorców. Nie wszystkie zmiany jednak zaczynają obowiązywać od razu.

W przypadku oceny kwalifikowalności poniesionych wydatków stosuje się wersję wytycznych obowiązującą w dniu poniesienia danego kosztu. Natomiast do oceny prawidłowości postępowań stosuje się wersję obowiązującą w dniu wszczęcia postępowania.

Zmiany w wytycznych są znaczące i dotykają bezpośrednio przedsiębiorców zajmujących się zarówno projektami inwestycyjnymi, badawczymi, jak i miękkimi (szkoleniami i dofinansowaniem na działalność).

Niezwykle istotne więc jest, żeby dokładnie przeanalizować planowane przedsięwzięcia oraz realizowane obecnie przez działania i sprawdzić, czy dany projekt spełnia wymogi nowej dokumentacji, tak żeby uniknąć niechcianych sankcji oraz odrzucania kosztów projektowych przez instytucje.

Małgorzata Aleksander, starszy konsultant ds. inwestycji i rozwoju biznesu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40773 )
Array ( [docId] => 40773 )