Ciąża w okresie wypowiedzenia – trzeba cofnąć wypowiedzenie

Data: 15-07-2013 r.

Pracownica ma bardzo łatwy sposób na to, aby obronić się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, choćby już było wręczone. Musi jak najszybciej… zajść w ciążę. Tak, aby zdążyła być w ciąży w okresie wypowiedzenia. Pracodawca będzie wówczas musiał wycofać wypowiedzenie.

Pracownicy, która spodziewa się dziecka nie można:

Nie można jej zwolnić nawet w przypadku, gdy firma zatrudniająca co najmniej 20 osób dokonuje zwolnień z przyczyn niedotyczących ich (czyli na zasadach tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych). Można jej wręczyć wypowiedzenie tylko w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu. W uzasadnionych przypadkach można też wręczyć jej zwolnienie dyscyplinarne, o ile nie zaprotestuje zakładowa organizacja związkowa.

Zdarzają się przypadki, gdy pracownica otrzymuje wypowiedzenie po czym zachodzi w ciążę. Jeśli uda jej się to jeszcze przed rozwiązaniem umowy, zostanie objęta ochroną (patrz: wyrok SN z 2 czerwca 1995 r. - I PRN 23/95, OSNAPiUS z 1995 r. nr 22, poz. 276). Pracodawca musi wówczas cofnąć złożone jej wypowiedzenie. W przeciwnym razie umowa rozwiąże się, ale pracownica będzie mogła złożyć pozew o przywrócenie do pracy. Przy czym– zdaniem SN – musi go złożyć nie później niż 7 dni od uzyskania potwierdzenia, że spodziewa się dziecka, a nie dopiero wówczas, gdy lekarz określi termin porodu (wyrok SN z 25 kwietnia 2012 r., II PK 209/11, LEX nr 1216263).

Więcej na temat ochrony przed wypowiedzeniem można przeczytać w „Aktualnościach kadrowych

Podstawa prawna:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26702 )
Array ( [docId] => 26702 )