Urlop rodzicielski można wykorzystać w częściach

Data: 25-06-2013 r.

Nowy urlop rodzicielski może być wykorzystywany przez uprawnione osoby jednorazowo albo w trzech częściach (z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni) przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Rodzice mogą zatem dokonać wyboru, czy:

  • żadne z nich nie będzie korzystać z urlopu rodzicielskiego (nie jest on obligatoryjny, ale fakultatywny),
  • z urlopu rodzicielskiego skorzysta tylko jedno z nich (według ich wyboru), przy czym może to nastąpić jednorazowo albo w maksymalnie 3 częściach oraz w pełnym wymiarze (26 tygodni) lub tylko przez jego część,
  • oboje skorzystają z urlopu, tj. podzielą się przysługującym im wymiarem (wówczas nie może on łącznie przekroczyć 26 tygodni).

Pracownik rodzic dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego tylko bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) w pełnym wymiarze, udzielonego wcześniej jemu lub drugiemu z rodziców. Przy czym, aby pracownik mógł skorzystać z omawianego urlopu musi dopilnować pewnych formalności. Konieczny jest jego wniosek o odpowiedniej treści złożony we właściwym czasie.

Przykład:

Do 30 lipca 2013 r. pracownica wykorzysta cały obligatoryjny urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński. Jeżeli z urlopu rodzicielskiego zamierza skorzystać tylko ona lub jedynie jej mąż (pracownik - ojciec dziecka), to można to zrobić:

  • za pomocą jednorazowego wniosku o udzielenie 26 tygodni tego urlopu (lub niższego wymiaru, jeżeli nie chce się wykorzystywać pełnego wymiaru), bądź
  • składając kolejne wnioski - może ich być maksymalnie 3 i każdy z nich musi dotyczyć wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, bezpośrednio jeden po drugim.

Pracodawca nie może przyjąć od pracownika czwartego wniosku (urlop rodzicielski może zostać wykorzystany najwyżej w 3 częściach), ani udzielić urlopu na okres krótszy niż 8 tygodni (np. 2 albo 4 tygodnie). Pracownik może zatem skorzystać z tego urlopu w 3 częściach, gdy ich wymiar będzie wynosił np. 8 tygodni (I część), 9 tygodni (II część) i 9 tygodni (III część).

To z pracowników, które zdecyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, musi rozpocząć jego wykorzystywanie od razu po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czyli od 31 lipca 2013 r.

Uwaga! Jeżeli chce się łączyć urlop rodzicielski z pracą, trzeba złożyć specjalny wniosek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26695 )
Array ( [docId] => 26695 )