Koniec macierzyńskiego, ale nie koniec ochrony przed wypowiedzeniem

Data: 30-08-2013 r.

Pracownica, której wypowiedziano terminową umowę o pracę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale na skutek decyzji podjętej w okresie ochronnym i spowodowanej faktem jej macierzyństwa, może żądać przywrócenia do pracy (II PK 245/11).

Pracownica była zatrudniona na umowę o pracę na czas określony z możliwością jej wypowiedzenia. W dniu powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim otrzymała wypowiedzenie. Pracodawca nie wskazał jego przyczyny (nie musiał tego robić wypowiadając umowę terminową). Pracodawca uznał bowiem, że pracownica nie podlega już ochronie przed wypowiedzeniem. Pracownica uznała, że rzeczywistą przyczyną zwolnienia było korzystanie przez nią z uprawnień związanych z macierzyństwem (tj. zwolnienia lekarskie w trakcie ciąży, urlop macierzyński). Dlatego zażądała przed sądem przywrócenia do pracy.


Sąd Najwyższy przyznał pracownicy rację.
Wprawdzie Kodeks pracy nie wymaga, aby pracodawca podał pracownikowi przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, jednak nie oznacza to, że sąd w żadnej sytuacji nie będzie oceniać rzeczywistych motywów takiego wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy nastąpiło bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Choć pracownica nie podlegała już ochronie przed wypowiedzeniem z art. 177 Kodeksu pracy, to takie wypowiedzenie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wówczas pracownica może dochodzić – wedle swojego wyboru – odszkodowania lub przywrócenia do pracy (z art. 50 § 5 Kodeksu pracy).

Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z 22 maja 2012 r. (II PK 245/11).


Janusz Stacki
, specjalista prawa pracy




Zobacz także:



Więcej orzeczeń sądów w sprawach pracowniczych publikujemy w miesięczniku Prawo pracy w orzecznictwie. Poruszamy m.in. tematykę ochrony stosunku pracy przed wypowiedzeniem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26711 )
Array ( [docId] => 26711 )