Eliksir młodości zawarty w małym orzeszku

Kategoria: Diety
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Rodzaj oleju, którego używasz do przygotowywania posiłków ma niebagatelne znaczenie nie tylko jeśli chodzi o smak całej potrawy, ale również dla twojego zdrowia. Dobrą alternatywą dla tak dobrze znanej oliwy z oliwek czy oleju sojowego jest ten pozyskiwany z orzeszków ziemnych.

Z racji tego, że ma tak doskonały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwany jest nawet potocznie „dobrym tłuszczem”.

Arachis hypogaea, bo taki termin noszą w języku łacińskim popularne fistaszki, należy do rodziny bobowatych, jest więc spokrewniony bardziej z roślinami strączkowymi, np. fasolą czy bobem. Jednak z racji swojego zewnętrznego podobieństwa do orzechów, zyskały miano orzeszków ziemnych. Jego owoce, czyli nasiona ukryte w strąkach składają się w około 22 – 30 % z białek i w prawie 50 % z tłuszczy (jego wartość kaloryczna to aż 585 kcal na 100 g!). Nie mamy się jednak czego obawiać, ponieważ są to dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega-6, które, spożywane w umiarze, działają zbawiennie na cały układ nerwowy, odpornościowy i krwionośny. Wielu lekarzy uważa spożywanie oleju arachidowego za najlepsze lekarstwo w przypadku samoistnych krwotoków lub urazu naczyń krwionośnych. Ponadto obniża on zły cholesterol we krwi i pomaga utrzymać poziom tego dobrego, HDL. Cały czas odkrywa się także coraz to więcej jego zalet związanych ze spowolnieniem procesu starzenia się. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości witaminy E, zwanej witaminą młodości, która zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Dlatego olejek z orzeszków ziemnych jest często dodawany do kremów ujędrniających i innych kosmetyków poprawiających stan skóry. Kolejnym plusem jest spora dawka witaminy B, która - podobnie jak serotonina, hormon szczęścia – jest lekarstwem na zły humor.

 

Jego niezwykłą cechą jest fakt, iż w przeciwieństwie do innych olejów nie traci on swoich korzystnych właściwości nawet podczas gotowania w wysokich temperaturach. Nie wydziela dymu, nie czernienie podczas smażenia, jest bezzapachowy i bezsmakowy, dzięki czemu nie rzutuje na smak potrawy. Można go również dodawać do pieczenia zamiast masła czy margaryny oraz spożywać na surowo, skrapiając nim sałatki.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29679 )
Array ( [docId] => 29679 )