Upadek na oblodzonym chodniku - kiedy skorzystać z pomocy lekarza

Data: 13-12-2014 r.

Do złamań, pęknięć kości, skręceń dochodzi zwykle w chwilach, gdy się tego nie spodziewamy. Wystarczy jeden nieostrożny krok, by mieć problem na wiele miesięcy. Mokre liście w parku, oblodzony chodnik często są przyczyną upadku, który może zakończyć się uszkodzeniem stawu lub kości. Zwykle kończy się na bolesnym siniaku, ale warto wiedzieć kiedy, przy jakich objawach należy skorzystać z fachowej pomocy.

Uraz biodra

Uraz biodra – po upadku pojawia się ostry ból utrudniający chodzenie i stanie. Nasila się w miarę upływu czasu, często pojawia się zasinienie skóry w tej okolicy. Może to być objaw stłuczenia, nadwerężenia, a niekiedy także naderwania przyczepów mięśni w tej okolicy. Objawia się to powstaniem bolesnego guza w tej okolicy i widocznym wgłębieniem, które może oznaczać przerwanie mięśnia.

Uraz kolana

Uraz kolana – ból łatwo zlokalizować. Nasila się on przy najmniejszym nawet ruchu i promieniuje do podudzia oraz uda. Staw może być zniekształcony, opuchnięty lub zablokowany. Najczęściej nie można wyprostować nogi. Czasem przy próbie poruszenia nim słychać trzeszczenie. Takie objawy świadczą o uszkodzeniu łąkotki. Nie obejdzie się bez fachowej pomocy.

Zerwanie więzadła krzyżowego

Zerwanie więzadła krzyżowego – objawia się bólem i znacznym obrzękiem. Staw jest sztywny, a poruszanie nim utrudnione. Niekiedy przed wystąpieniem bólu słyszymy lub wyczuwamy trzask. Staw może być odkształcony, a noga wydawać się nieco krzywa. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się na ostry dyżur.

Uraz barku

Uraz barku – charakteryzuje go silny ból barku, ograniczenie możliwości poruszania nim, deformacja stawu, wylew i widoczna opuchlizna. Takie dolegliwości mogą się pojawić po zer-waniu lub naderwaniu więzadeł stawu barkowego, do których doszło w skutek upadku lub bardzo silnego uderzenia. Konieczna jest pomoc specjalisty.

Potłuczenie

Potłuczenie – jest bolesne, ale niegroźne. Towarzyszy mu ból. W miejscu urazu skóra robi się ciemnoczerwona, a następnie sinoniebieska lub zielonkawa. Czasami widoczny jest wyraźny guz lub krwiak. Na bolące miejsce trzeba przyłożyć zimny kompres. Niska temperatura zmniejszy obrzęk i krwawienie podskórne. Jeżeli potłuczenie dotyczy ręki lub nogi ułóż je powyżej serca, bo to zmniejsza krwawienie pod skórą.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu – polega na przemieszczeniu się kości w obrębie stawu. Powstaje często przy upadku. Objawem jest obrzęk, zniekształcenie stawu, ból przy poruszaniu lub niemożność poruszania, zmiana zabarwienia skóry, wrażliwość na dotyk i lekkie uciśnięcia. Zwichnięcia nie nastawiamy samodzielnie, ponieważ można poważnie uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne. Należy unieruchomić rękę lub nogę i zgłosić się do szpitala.

Złamanie

Złamanie – zwykle słychać trzask łamanej kości. Silny ból potęguje się przy uciskaniu lub poruszaniu. Nie można ruszać kończyną. W chorym miejscu pojawia się widoczny obrzęk, zasinienie lub zmiana kształtu. Złamaną rękę czy nogę należy unieruchomić i wezwać pomoc.

Agata Byszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36200 )
Array ( [docId] => 36200 )