Ból w nadgarstku, w łokciu, w stawie barkowym

Autor: Anna Kowalska
Data: 03-12-2014 r.

Dłonie i ramiona to najbardziej ruchliwe części ciała. Muszą być silne, aby przenosić ciężary, ale i delikatne, aby wykonywać precyzyjne zadania. Najbardziej narażona na urazy jest dłoń, która składa się aż z 27 kości. Dłoń łączy się z przedramieniem. Następnym odcinkiem jest ramię z dwoma strategicznymi stawami – łokciowym i barkowym. Gdy pojawia się ból, może sygnalizować różne dolegliwości.

Ból w nadgarstku

Ból w nadgarstku, któremu często towarzyszy sztywność, może świadczyć o niewydolności stawów, które go tworzą. Dolegliwość nazywana cieśnią nadgarstka jest spowodowana przeciążeniem, które prowokuje powtarzanie tych samych ruchów, szczególnie zginania i prostowania.

 

section0004

Czasem przyczyną schorzenia są poważne niedobory witaminy B6 i B12. W pierwszym etapie choroby stosuje się leki przeciwzapalne. Gdy choroba jest zaawansowana, konieczna staje się operacja, która ma na celu odbarczenie kanału nadgarstka i zmniejszenie ucisku nerwu pośrodkowego.

Ból w łokciu

Tępy ból łokcia i bolesna opuchlizna mogą sugerować zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie lub przeciążenie stawu. Przy chorobach reumatycznych albo zwyrodnieniach ostry ból pojawia się najczęściej nad ranem. Przechodzi, kiedy się rozruszamy.

section0006

Jeżeli ból pojawia się, gdy niesiemy w wyprostowanej ręce siatkę z zakupami, prawdopodobnie cierpimy na tzw. łokieć tenisisty. Wszystkie dolegliwości wymagają pomocy lekarskiej, odpowiednich ćwiczeń i fizykoterapii.

Ból w stawie barkowym

Ostre bóle w stawie barkowym najbardziej dokuczają, gdy chcemy ręką sięgnąć do pleców (np. panie zapiąć biustonosz) lub podeprzeć się na łokciu.

section0005

Mogą je wywoływać zmiany zwyrodnieniowe, ale również stan zapalny. Trzeba iść do lekarza, bo nie pomogą maści rozgrzewające ani lecznicze plastry. Potrzebna jest odpowiednia rehabilitacja, fizykoterapia, a czasem leki przeciwzapalne.

Anna Kowalska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36145 )
Array ( [docId] => 36145 )