Opłata adiacencka - jej wysokość i termin uiszczenia

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 22-06-2023 r.

Na skutek podziału lub scalenia nieruchomości, jej właściciel jest zobowiązany do wniesienia opłaty adiacenckiej. Warto pamiętać, że co do zasady terminy wszczęcia postępowania, na skutek którego opłata ma zostać wymierzona, nie zostały ograniczone. W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny zaznaczył, że decyzja w sprawie opłaty może być także nałożona na następców prawnych.

Opłata adiacencka została uregulowana w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 107 ustawy, osoby, które otrzymały nowe nieruchomości wydzielone w wyniku scalenia i podziału są zobowiązane wnieść na rzecz gminy opłatę adiacencką w wysokości, która nie przekracza 50% wzrostu wartości tych nieruchomości w stosunku do nieruchomości posiadanych poprzednio. 

Konkretna kwota opłaty adiacenckiej jest ustalana w uchwale rady gminy o scaleniu i podziale nieruchomości.  Konkretną opłatę ustala natomiast wójt burmistrz albo prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja ta oczywiście musi być zgodna z uchwałą rady gminy o której była mowa wcześniej. 

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podkreślił, że ustawodawca nie wprowadził żadnego czasowego ograniczenia do wszczęcia postępowania dotyczącego opłaty adiacenckiej, związanej właśnie z podziałem bądź scaleniem nieruchomości. 

Sąd zaznaczył także, że opłata ta jest niepodatkową należnością budżetu gminy. Konsekwencją takiego założenia jest odpowiednie stosowanie do omawianej opłaty przepisów art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Przywołany przepis określa zasadę, zgodnie z którą spadkobiercy przejmują zobowiązania spadkodawcy. Oznacza to, że decyzja wyznaczająca wysokość opłaty adiacenckiej może być wydana w stosunku do następców prawnych podmiotu, który był właścicielem nieruchomości w dniu wejścia w życie uchwały scaleniowej. 

Opłata adiacencka wynikająca z podziału bądź też ze scalenia powinna uwzględniać także wzrost wartości nieruchomości związany z planowanymi do wybudowania urządzeniami infrastruktury technicznej. Co więcej - opłatę tę należy uiścić w określonym w uchwale terminie, a przy realizacji tego obowiązku nie ma znaczenia, czy faktycznie określone urządzenia zostały wybudowane w terminie, ani fakt, czy w ogóle zostaną one wybudowane. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 16 maja 2023 r., sygn. II SA/Bk 207/23 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43112 )
Array ( [docId] => 43112 )