Plan ogólny - element wielkiej reformy planowania przestrzennego

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 30-05-2023 r.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została przyjęta przez Sejm. Jest to największa reforma planowania przestrzennego od dwóch dekad. Jednym z jej elementów jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy przez plan ogólny. Co to zmieni? 

Zamiast znanego z obecnego stanu prawnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, każda gmina będzie musiała obligatoryjnie uchwalić dla całego swojego terytorium plan ogólny. 

 

Ważne: Plan ogólny będzie miał rangę aktu prawa miejscowego. 

Zgodnie z przepisami przejściowymi, gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r. Minister rozwoju i technologii podkreśla, że plan ogólny będzie realnym narzędziem do planowania przestrzeni. Liczy także na to, że jasne reguły planowania przestrzennego mogą choć w pewnym stopniu wpłynąć na ceny mieszkań. 

Obecnie obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków jest jedynie pewnym zarysem, jednak już w przypadku wydawania warunków zabudowy - czyli popularnych WZ-tek, okazuje się, że w ogóle nie muszą one uwzględniać studium. Wprowadzony plan ogólny ma to zmienić. 

Dzięki nowym regulacjom, zarówno miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego jak i decyzje o warunkach zabudowy będą tworzone na podstawie ustaleń znajdujących się w planie ogólnym. 

Nowością będzie także zintegrowany plan inwestycyjny. Plan ten będzie przygotowywany jedynie na wniosek inwestora. Ma on zastąpić tzw. specustawę mieszkaniową. Plan ten będzie pozwalał gminie zobowiązać inwestora, który chce zrealizować inwestycję na danym terenie np. do budowy drogi, czy budowy drogi. 

Projekt doprecyzowuje także, że analizowana przestrzeń brana pod uwagę przy wydawaniu decyzji jest ograniczona do 200 metrów. 

Wiceminister rozwoju podkreśla, że nowe przepisy mają pozwolić na mądre planowanie przestrzenne, dzięki któremu zarówno zabudowa jednorodzinna, jak i inna zabudowa mieszkaniowa musi być spójna z infrastrukturą, placówkami usługowymi, publicznymi, szkołami i przedszkolami. 

Ważną zmianą proponowaną w nowych przepisach jest także uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich Rejestru Urbanistycznego, który będzie funkcjonował on-line. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43025 )
Array ( [docId] => 43025 )