Nieprawidłowe zatrudnienie na zastępstwo może zakończyć się w sądzie

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 15-03-2016 r.

Niejednokrotnie dyrektorzy muszą rozwiązywać problemy z obsadą stanowisk będące wynikiem długotrwałej nieobecności nauczycieli. Poza przydziałem stanowiska nauczycielowi już zatrudnionemu, dyrektor może również zatrudnić nowego nauczyciela na zastępstwo za nieobecnego.

Przepisy Karty Nauczyciela precyzyjnie wskazują podstawy zatrudnienia nauczycieli. Co do zasady nauczyciele powinni być zatrudniani na czas nieokreślony. W przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, których można zatrudnić w pełnym wymiarze zajęć, podstawą zatrudnienia jest akt mianowania. Natomiast nauczyciel kontraktowy i nauczyciele wyższego stopnia, którym nie można zapewnić pełnego wymiaru zajęć, powinni być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zatrudnienie na czas określony musi być uzasadnione

 

Zatrudnienie na czas określony jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacjach określonych w ustawie i nie zależy od uznania dyrektora ani od wytycznych organu prowadzącego. Zawarcie z nauczycielem umowy terminowej jest dopuszczalne w następujących przypadkach:

  • na okres stażu - z nauczycielem stażystą,
  • w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania,
  • w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela,

Jednym z przypadków, w których można zatrudnić nauczyciela na czas określony, jest konieczność zastępstwa innego nieobecnego nauczyciela.

Jeżeli zastępstwo okaże się pozorne – dyrektor stanie przed sądem

Potrzeba zastępstwa musi być rzeczywista. Jeżeli zastępstwo okaże się pozorne, a dyrektor przedszkola lub szkoły mimo tego zatrudnił nauczyciela na czas określony, wówczas nauczyciel może skierować sprawę na drogę sądową i żądać ustalenia, że zawarta umowa o pracę jest w istocie umową na czas nieokreślony (uchwała Sądu Najwyższego z 4 października 2013 r. I PZP 3/13).

Każde zatrudnienie na zastępstwo powinno więc znaleźć odzwierciedlenie w treści arkusza organizacyjnego. W związku z tym każdorazowo istnieje konieczność wprowadzenia w arkuszu odpowiednich zmian w drodze aneksu, który wymaga zatwierdzenia przez organ prowadzący szkołę.

Co więcej, choć przepisy prawa nie wymagają tego wprost, to jednak warto określić w umowie zawieranej na zastępstwo przyczynę zawarcia takiej umowy, wskazując, że została ona zawarta na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela oraz wymienić tego nauczyciela. Skonkretyzowanie osoby zastępowanego nauczyciela w takiej umowie może nastąpić poprzez wskazanie go z imienia i nazwiska, bądź poprzez zindywidualizowanie go w inny sposób (np. poprzez wskazanie stanowiska, jeżeli w przedszkolu lub szkole występuje tylko jedno takie stanowisko). Zabiegi te pozwolą zmniejszyć ryzyko kwestionowania przez nauczyciela potrzeby zawarcia umowy na czas określony.

Michał Kowalski, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38741 )
Array ( [docId] => 38741 )