Wydatki na odwołanie pracownika z urlopu są kosztem podatkowym

Kategoria: CIT
Data: 02-07-2013 r.

Pracodawca ma prawo do odwołania pracownika z urlopu, jednak odwołanie takie powinno mieć charakter wyjątkowy i musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Firma może go dokonać tylko wówczas, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Z punktu widzenia rozliczenia podatku CIT zacząć należy od przytoczenia reguły ogólnej, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT.)

Bezsporne jest więc, że w przypadku przesunięcia terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb firmy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z zaplanowanym wypoczynkiem. Dotyczy to zwrotu wydatków faktycznie poniesionych przez pracownika i udokumentowanych.

Należy więc uznać, że są to koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, ponieważ ich poniesienie przez pracodawcę jest związane z uzyskaniem dodatkowych przychodów wynikających z wykonania zwiększonej liczby zamówień. Podobne stanowisko mają także organy podatkowe. Jednocześnie wydatki poniesione na odwołanie pracownika z urlopu nie są wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ustawy o CIT.

Adam Wielkopolski, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30732 )
Array ( [docId] => 30732 )