Nowe zasady rozliczania sprzedaży internetowej są kłopotliwe

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 06-03-2014 r.

Nowe zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego, obowiązujące od 1 stycznia 2014 r., wymuszają na dostawcach uważne monitorowanie towarów. Dotyczy to także sprzedawców internetowych i już sprawia im duże problemy.  

Zamiast obowiązującego do końca 2013 roku momentu podatkowego związanego z datą otrzymania płatności za towar lub usługę wprowadzona została od początku tego roku zasada określania terminu powstania obowiązku podatkowego według daty dokonania dostawy bądź też daty otrzymania zaliczki z tytułu płatności. Wybierać należy ten moment, który nastąpił wcześniej.

 

Największym problemem, z jakim spotkają się przedsiębiorcy prowadzący e-sklepy, będzie data wystawienia paragonu fiskalnego. Zawarcie umowy nie stanowi dla VAT momentu powstania obowiązku podatkowego, wiec samo zakończenie transakcji w sieci nie spowoduje również konieczności ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.

W przypadku gdy sprzedawca wysyła towar dopiero po otrzymaniu zapłaty, paragon może wystawić w tym samym dniu i wysłać wraz z towarem w jednej paczce do kupującego.

Inny problem może się pojawić z rejestrowaniem transakcji, w których zapłata następuje dopiero po wysyłce towaru (za pobraniem). Przepisy prawa podatkowego nie precyzują momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Urzędy skarbowe stoją na stanowisku, że takie czynności należy rejestrować z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Przedsiębiorca musi zatem każdorazowo zbadać, kiedy nastąpiła dostawa towarów i właśnie ta data będzie równoznaczna z momentem powstania obowiązku podatkowego. Wydanie towaru to moment przekazania towaru klientowi, a nie kurierowi.

Problematyczne przelewy nocne

Osobnym problemem związanym jest ewidencjonowanie obrotu na kasie nocnych przelewów albo otrzymywanych w czasie nieobecności przedsiębiorcy (np. podczas urlopu). Wpłaty takie mogą zostać ujawnione najwcześniej w dniu następnym i wówczas możliwe są dwie sytuacje: podatnik otrzymuje wyciągi pierwszego dnia roboczego po wznowieniu pracy firmy lub w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wpłata.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34086 )
Array ( [docId] => 34086 )