Od utraconego towaru z winy podatnika nie można odliczyć VAT 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-01-2014 r.

Jeżeli w wyniku zaniedbań doszło do niedoborów handlowych, przez co dany towar nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej, wówczas spółka nie ma prawa do odliczenia VAT. W takiej sytuacji niezbędna jest korekta podatku. Nie jest ona konieczna w sytuacji, gdy niedobór był niezawiniony przez podatnika.  

Zdarzają się sytuacje, gdy organ podatkowy zakwestionuje odliczenia podatku VAT, ponieważ przedsiębiorca odliczył go od towaru, który został zakupiony na użytek prywatny lub też został skradziony lub zniszczony (np. w wyniku pożaru).

 

Aby istniało prawo do odliczenia VAT, musi zaistnieć związek między zakupem a sprzedażą (dostawą) podlegającą opodatkowaniu. W przypadku, gdy taka relacja przestaje istnieć z woli podatnika lub na skutek jego działań, konieczne jest sporządzenie korekty.

Obowiązku korekty podatku odliczonego nie będzie miał podatnik, który straci towary w wyniku zdarzenia losowego, np. pożaru. W konsekwencji, jeżeli zniszczone towary były przeznaczone do działalności opodatkowanej i odliczono podatek naliczony przy ich nabyciu, podatnik nie ma obowiązku sporządzenia korekty.

Niedobory niezawinione to takie, które powstały z przyczyn niezależnych od osób materialnie odpowiedzialnych. Mogą one powstać na skutek zdarzeń losowych, np.: pożaru, kradzieży, powodzi, zalania, jak również wskutek uszkodzenia podczas transportu, braku prądu, tzn. przyczyn naturalnych, na które osoba materialnie odpowiedzialna nie miała żadnego wpływu. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której nabyte towary nie zostaną wykorzystane do działalności opodatkowanej, co jest niezbędnym warunkiem odliczenia.

dr Katarzyna Trzpioła, specjalista ds. rachunkowości


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33580 )
Array ( [docId] => 33580 )