Dodatkowe usługi hotelowe podlegają 23% stawce VAT 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-01-2014 r.

Nocleg w hotelu wraz ze śniadaniem to usługa kompleksowa, która jest opodatkowana 8% stawką podatku. Natomiast kąpiel w SPA to dodatkowa usługa, która może być świadczona niezależnie od usługi noclegowej. W konsekwencji trzeba ją opodatkować oddzielnie. Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest innego zdania.  

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą hotele i restauracje, a dodatkowo świadczą inne usługi towarzyszące, np. kąpiele w SPA, okolicznościowe kolacje, zabiegi kosmetyczne itp., miewają problemy z właściwym określeniem wysokości podatku VAT od tego rodzaju usług. Konkretnie nie zawsze są w stanie jednoznacznie stwierdzić czy taka dodatkowa usługa powinna być opodatkowana wraz z całym pakietem usług hotelowych stawką 8% VAT czy też odrębnie stawką 23%.

 

W jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 1758/12) orzekł, że tylko usługi noclegowe wraz z usługą śniadania stanowią usługi kompleksowe. Natomiast nie można uznać, że np. usługa SPA jest zdeterminowana od noclegu jako usługi głównej. Zdaniem sądu usługa SPA nie jest zależna od usługi noclegowej (hotelowej) jako usługi głównej i może być odrębnie świadczona.

Eksperci uważają jednak, że w przypadku sprzedaży pakietu, w skład którego wchodzi cały wachlarz usług hotelowych i dodatkowych (np. nocleg, wyżywienie, zabiegi SPA), można mówić o odmiennej formie sprzedaży usług, która może mieć wpływ na rozliczenie VAT przez hotel.

Jak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 października 2005 r., w sprawie o (C-41/04) jeżeli dwa świadczenia lub więcej, lub czynności dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33579 )
Array ( [docId] => 33579 )

Array ( [docId] => 33579 )