Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 19 Apr 2024 16:57:50 +0200 Zasady związane z przejęciem długu https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/pozyczka/zasady-zwiazane-z-przejeciem-dlugu.html 1ea41b0462a57eccbd8d19f31cb40d37 Wed, 11 Apr 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika. W takim wypadku dłużnik zostaje zwolniony z długu. < Zasady związane z przejęciem długu

Zasady związane z przejęciem długu

Experto24.pl

Przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika. W takim wypadku dłużnik zostaje zwolniony z długu.

Przejęcie długu może nastąpić:

  • na podstawie umowy między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
  • na podstawie umowy między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.

Każda strona umowy o przejęcie długu może wyznaczyć drugiej osobie, której zgoda jest potrzebna termin do jej wyrażenia. Jeżeli dłużnik odmówił zgody na przejęcie długu, umowę uważa się za nie zawartą.

Umowa o przejęcie długu powinna być zawarta na piśmie. Również na piśmie powinna być wyrażona zgoda wierzyciela na przejęcie długu.

Aneta Mościcka

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak odzyskać pieniądze pożyczone komuś bez pisemnej umowy https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/pozyczka/jak-odzyskac-pieniadze-pozyczone-komus-bez-pisemnej-umowy.html f03f31bdae239d2c1da9ace5f3d6b9a8 Mon, 09 Apr 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Umowę pożyczki na każdą kwotę najlepiej zawrzeć na piśmie, a zwrot pożyczki pokwitować. Jednakże, gdy wartość pożyczki przewyższa 500 zł, a umowa nie została zawarta na piśmie, mogą być problemy z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy. < Jak odzyskać pieniądze pożyczone komuś bez pisemnej umowy

Jak odzyskać pieniądze pożyczone komuś bez pisemnej umowy

Experto24.pl

Umowę pożyczki na każdą kwotę najlepiej zawrzeć na piśmie, a zwrot pożyczki pokwitować. Jednakże, gdy wartość pożyczki przewyższa 500 zł, a umowa nie została zawarta na piśmie, mogą być problemy z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy.

Pożyczka powyżej 500 zł

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Podkreślić należy, że w tym przypadku forma pisemna została zastrzeżona dla celów dowodowych.

Forma pisemna do celów dowodowych

Zastrzeżenie formy pisemnej do celów dowodowych oznacza, że w razie jej niezachowania w sporze sądowym nie jest dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy. Od powyższego zakazu istnieją wyjątki. Otóż mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych powyższe dowody są dopuszczalne w sporze sądowym, jeżeli:

  • obie strony wyrażą na to zgodę,
  • żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą,
  • fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma,
  • dotyczy to czynności prawnej pomiędzy przedsiębiorcami.

Jeżeli żadne z powyższych wyłączeń nie wystąpi, udowodnienie swoich racji przez pożyczkodawcę będzie znacznie utrudnione. Będzie on musiał bowiem udowodnić fakty, z których wywodzi skutki prawne z uwzględnieniem powyższych ograniczeń.

W praktyce, nawet jeżeli nie zawarto pisemnej umowy pożyczki, liczy się każdy dowód pisemny np. potwierdzenie przelewu, uznanie długu, korespondencja z pożyczkobiorcą w tej sprawie.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Naliczanie odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm) https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo-cywilne/pozyczka/naliczanie-odsetek-od-zaleglych-odsetek-anatocyzm.html e7ca77f93befb586225000262b6cf651 Tue, 27 Mar 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Anatocyzm, inaczej nazywany procentem składanym, to naliczanie odsetek od zaległych odsetek. Polskie prawo, chroniąc dłużnika, zabrania tego typu praktyk. Jednak istnieją odstępstwa od tego zakazu. Warto je znać i o nich pamiętać.< Naliczanie odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm)

Naliczanie odsetek od zaległych odsetek (anatocyzm)

Experto24.pl

Anatocyzm, inaczej nazywany procentem składanym, to naliczanie odsetek od zaległych odsetek. Polskie prawo, chroniąc dłużnika, zabrania tego typu praktyk. Jednak istnieją odstępstwa od tego zakazu. Warto je znać i o nich pamiętać.

Zakaz anatocyzmu wyraża art. 482 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). Ten sam przepis wprowadza trzy wyjątki od zakazu.

Rodzaje odsetek

Warto pamiętać, że zakazem anatocyzmu objęte są zarówno odsetki kapitałowe (odsetki od kredytu lub pożyczki) jak i odsetki za opóźnienie. Taki pogląd wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 1 października 1998 r. z (I CKN 782/97).

Po wniesieniu pozwu

Odsetek od zaległych odsetek można domagać się po wniesieniu pozwu. Częstą praktyką jest obliczanie zaległych odsetek na dzień wniesienia powództwa i wliczania ich do wartości przedmiotu sporu obok dochodzonej kwoty głównej. Po takiej kapitalizacji powód wnosi o zasądzenie odsetek od całej kwoty (kwoty głównej i skapitalizowanych odsetek) od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty.

Późniejsza umowa

Strony mogą zgodzić się na naliczanie odsetek od zaległych odsetek w oddzielnej umowie. Porozumienie takie mogą zawrzeć jednak dopiero po powstaniu zaległości. Umowa o naliczaniu odsetek od zaległych odsetek nie musi mieć specjalnej formy. Nie musi być nawet zawarta w formie zwykłej pisemnej. Warto jednak zadbać o to, aby była ona spisana. Ułatwi to późniejsze dochodzenie należności w postępowaniu sądowym.

Pożyczki długoterminowe

Zakazu anatocyzmu nie stosuje się również do pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe. Porozumienie znoszące zakaz anatocyzmu w takim wypadku może nastąpić przed powstaniem zaległości (najczęściej takie porozumienie wpisywane jest do samej umowy kredytowej).

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 listopada 2001 r. (V CKN 603/00) konsekwencją wyłączenia, na podstawie i w granicach wyznaczonych art. 482 § 2 k.c., tzw. anatocyzmu, przewidzianego w art. 482 § 1 k.c., jest możliwość umówienia się z góry przez strony długoterminowej umowy kredytowej, a więc jeszcze przed powstaniem zaległości, o zapłatę w przyszłości odsetek od zaległych i skapitalizowanych odsetek, opóźnienia zapłaty których dopuści się w przyszłości kredytobiorca.

  • Czy można wprowadzić zadatek przy umowie przedwstępnej
  • W jakich umowach można zastrzec karę umowną
  • Czym różni się zadatek od zaliczki
  • odsetki za zwłokę, odsetki ustawowe

    2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
    ]]>