Zmiany w służbie cywilnej

Data: 04-11-2022 r.

Nowy projekt ustawy o służbie cywilnej ma uelastycznić zarówno zasady naboru jak i samej pracy. Rada Ministrów przyjęła takie rozwiązania, które przygotował Szef Służby Cywilnej. 

Przewidziane w projekcie zmiany mają pozytywnie wpłynąć na służbę cywilną. Przede wszystkim mają przyczynić się do jej odbiurokratyzowania. Widoczną zmianą jest chociażby podejście do form aplikowania. Dotychczas wciąż dominowała forma papierowa. Nowe przepisy wprowadzają formę elektroniczną. Większą elastyczność zakładają również w zakresie regulacji czasu pracy i funkcjonowania komisji dyscyplinarnej. 

Zmienione zasady dotyczące czasu pracy

 

Nowe przepisy sprawiają, że czas pracy w służbie cywilnej nabierze bardziej elastycznego charakteru. Katalog systemów i rozkładów czasu pracy zostanie powiększony m.in. o zadaniowy czas pracy, skrócony tydzień pracy, dostępne będzie również rozwiązanie w którym praca świadczona będzie jedynie w piątku, soboty, niedziele i święta. Jest to odpowiedź nie tylko na potrzeby pracowników, lecz także na zróżnicowaną specyfikę pracy urzędów. 

Zmiany dotkną również podstawowy i równoważny system czasu pracy. Inny będzie sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czasu jego trwania. Zmiana z dotychczasowego określania w tygodniach na miesiące pozwoli na korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych - obecnie maksymalnie 8 lub 12 tygodni. 

Rekrutacja

Nabór do służby cywilnej także się zmieni. Ma być bardziej elastyczny i mniej sformalizowany. Ważnym krokiem jest chociażby możliwość składania dokumentów w formie elektronicznej. Co więcej - właśnie forma elektroniczna stanie się podstawowym sposobem składania aplikacji na wolne stanowiska pracy. Jednak osoby zainteresowane tradycyjnymi rozwiązaniami, nadal będą mogły wybrać formę papierową. 

Nowe przepisy mają również zwiększyć efektywność naborów. Zniesione ma zostać ograniczenie dotyczące liczby stanowisk, na które można ogłosić i prowadzić nabór. Komisja będzie mogła wybrać więcej niż pięciu najlepszych kandydatów - proporcjonalnie do liczby stanowisk na które jest prowadzony nabór. 

Zakaz zatrudniania

Uzasadniając to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, wprowadzony został zakaz zatrudnienia w służbie cywilnej osób, które od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa, bądź pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów, w rozumieniu przepisów ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Źródło:

Informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42333 )
Array ( [docId] => 42333 )