Umowa bukingowa w transporcie morskim

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Jeśli chciałbyś przetransportować z Gdyni do Helsinek towar przemysłowy, który jest policzalny w sztukach i da się go zapakować w worki, do beczki, skrzyni lub innego rodzaju opakowania, to powinieneś pomyśleć o żegludze liniowej. Niezbędne będzie zawarcie umowy bukingowej oraz wystawienie noty bukingowej.

Umowa bukingowa w transporcie

Przy przewozie towaru nazywanego popularnie drobnicowym wykorzystanie żeglugi liniowej pozwala zaoszczędzić na kosztach transportu, a jednocześnie daje gwarancję terminowości dostawy. Wynika to z charakteru tej formy podróżowania drogą morską. Polega ona na kursowaniu statków liniowych zgodnie z ustalonym i ogłoszonym rozkładem jazdy na ściśle określonej trasie i wpływaniem do z góry ustalonych portów.

Zlecając taką dostawę towaru musisz podpisać umowę bukingową, która podpisujesz z właścicielem statku lub osobą działającą w jego imieniu, np. agentem, dysponentem lub przewoźnikiem.

Bukowanie może być definitywne, czyli nie ma tu zastrzeżenia, że jedna ze stron może w określonym terminie odstąpić od umowy lub warunkowe, w którym istnieje możliwość odstąpienia od umowy bukingowej w ustalonym czasie i bez odszkodowania. Zgodnie z umową bukingową Ty zobowiązujesz się dostarczyć przewoźnikowi własny ładunek i rezerwujesz określoną przestrzeń ładunkową. Opłata za wykonanie zlecenia wynika z systemu taryfowego, czyli do każdego rodzaju materiału ustalana jest określona cena.

Nota bukingowa w transporcie

Poświadczenie spisania umowy bukingowej stanowi konosament liniowy, czyli morski list przewozowy. W przypadku umowy bukingowej jest to nota bukingowa stanowiąca pisemne potwierdzenie przyjęcia przez załadowcę ładunku na określony statek. Zobowiązuje również przewoźnika do dostarczenia i wydania przesyłki we wskazanym porcie, w ustalonym terminie, na warunkach i po ustalonej stawce.

W nocie bukingowej, oprócz danych nadawcy, przewoźnika i odbiorcy, nazwy, typu, wagi oraz objętości towaru, stawek frachtowych znajduje się również zakres odpowiedzialności przewoźnika za ładunek oraz klauzule dotyczące działania w sytuacjach szczególnych.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32210 )
Array ( [docId] => 32210 )