Dokumenty przy krajowym przewozie osób

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Zanim założysz przedsiębiorstwo trudniące się zarobkowym przewozem osób na terytorium Polski, będziesz musiał postarać się o odpowiednie licencje i certyfikaty. Nie prowadzisz firmy związanej z transportem drogowym, ale masz autobus lub bus i chciałbyś nim wozić pracowników na wycieczki? Niezbędne będzie zaświadczenie o niezarobkowym przewozie osób.

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Pierwszym z dokumentów, które musisz uzyskać jako przedsiębiorca (nie jest on wymagany wobec kierowcy) jest certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. Stanowi on potwierdzenie, że posiadasz wiedzę i kwalifikacje niezbędne do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w obrębie transportu drogowego.

Dokument otrzymasz po zdaniu egzaminu, który ma pokazać, że posiadasz odpowiednią wiedzę z zakresu prawa przewozowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa handlowego oraz prawa finansowego, zasad bezpieczeństwa na drodze, ochrony środowiska oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem.

Certyfikat wydaje Instytut Transportu Samochodowego.

Licencja upoważniająca do krajowego przewozu osób i rzeczy

Po uzyskaniu tego dokumentu czeka Cię składanie wniosku do starosty właściwego dla siedziby Twojej firmy o licencję, upoważniającą do krajowego przewozu osób i rzeczy. Dokument ten będzie ważny od 2 do 50 lat. W zależności od okresu, na który zostanie wydana musisz wnieść opłatę administracyjną w wysokości 800 zł (2-15 lat), 900 zł (16-30 lat), 1 tys. zł (31-50 lat). Do danej kwoty musisz doliczyć 10 procent za każdy pojazd zgłoszony do licencji i 1 procent za wypis z niej.

 

Zezwolenie na przewóz osób na potrzeby własne

Masz pojazd mieszczący 9 (razem z kierowcą) i więcej osób, a autobus, który posiadasz nie służy bezpośrednio działalności firmy? Zdobądź zezwolenie na przewóz osób na potrzeby własne, czyli niezarobkowy. Wydaje je starosta właściwy dla siedziby Twojego przedsiębiorstwa na okres do 5 lat.

Zaświadczenie wydawane jest decyzją administracyjną po złożeniu do urzędu wniosku, który będzie zawierał dane firmy, numer w rejestrze przedsiębiorstw lub ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i NIP, oświadczenie o zatrudnieniu kierowców, typ oraz liczbę pojazdów, które będą wykorzystywane do przewozów niezarobkowych oraz kserokopie dokumentów potwierdzających ich dopuszczenie do ruchu. Gdy nie jesteś właścicielem auta, niezbędne jest potwierdzenie prawa do jego posiadania, np. umowę dzierżawy.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32220 )
Array ( [docId] => 32220 )