Obowiązkowa polisa OC inspektora nadzoru nie daje mu pełnej ochrony

Data: 01-10-2013 r.

Jeżeli zamawiający we wzorze umowy załączonym do siwz zawarł wymóg, by wykonawca posiadał ubezpieczenie od OC w zakresie prowadzonej działalności, wówczas posiadanie wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC inspektora nadzoru nie wypełnia tego wymogu.

Zamawiając roboty budowlane, do wykonania których niezbędny jest udział osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, mamy do czynienia z ubezpieczeniem OC na kilku płaszczyznach. Mowa o:

  1. Obowiązkowym ubezpieczeniu OC architektów oraz inżynierów budownictwa, którzy będą wykonywać przedmiotowe zamówienie.
  2. Ubezpieczeniu OC wykonawcy traktowanym jako warunek udziału w postępowaniu weryfikowany wyłącznie na dzień składania ofert/wniosków.
  3. Ubezpieczeniu OC wykonawcy będącym wymogiem kontraktowym, który powinien być spełniony przez cały okres realizacji zamówienia, a nieraz również do określonego momentu po zakończeniu realizacji umowy.

Każdy inspektor nadzoru musi posiadać ubezpieczenie

Wymóg posiadania ubezpieczenia OC przez wykonawcę niebędącego osobą fizyczną – stanowiący zarówno warunek udziału w postępowaniu jak i zapis kontraktowy – zależy od decyzji zamawiającego. Jednak konieczność dysponowania ubezpieczeniem OC przez architektów oraz inżynierów budownictwa wynika z przepisów prawa. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, członek izby samorządu zawodowego podlega obowiązkowi ubezpieczenia od OC za szkody powstałe przy wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Gdyby wykonawca był osobą prawną, wówczas nie podlegałby prawnemu obowiązkowi posiadania ubezpieczenia OC w zakresie określonym w rozporządzeniu ministra finansów z 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa. Dotyczy on bowiem wyłącznie osób fizycznych.

Ochrona z polisy OC obejmuje również pracowników ubezpieczonego

Stosownie do § 2 rozporządzenia ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa ochrona z obowiązkowego ubezpieczenia OC obejmuje szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego w związku z osobistym wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zakres tej odpowiedzialności ulega jednak rozszerzeniu zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Stosownie do tej regulacji umowa ubezpieczenia OC obejmuje również szkody wyrządzone przez osoby, za które ubezpieczony ponosi odpowiedzialność.

Ochroną ubezpieczeniową objęte są zatem działania i zaniechania pracowników zatrudnionych przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę, pod warunkiem, że osoby te pracę wykonują wyłącznie pod nadzorem i w imieniu ubezpieczonego. Zakresem obowiązkowego ubezpieczenia nie są natomiast objęte szkody wyrządzone przez podwykonawców.


Kamil Adamiec, główny specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej, prowadzi szkolenia dla zamawiających i wykonawców


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32373 )
Array ( [docId] => 32373 )