Równe płace niezależnie od płci

Data: 05-04-2023 r.

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące płac w Unii Europejskiej. Pozwolą one pracownikom porównywać swoje wynagrodzenia, a jednocześnie zakładają, że wysokość płac może opierać się jedynie na neutralnych płciowo kryteriach. 

Dane pokazują, że na terenie Unii Europejskiej kobiety, które wykonują taką samą pracę jak mężczyźni, zarabiają średnio o 13% mniej. Nowe przepisy mają to zmienić, likwidując zagrożenie występowania luki płacowej. Przedsiębiorca będzie zobowiązany udzielać takich informacji, które pozwolą pracownikom porównywać swoje wynagrodzenia i dzięki temu ułatwią zdiagnozowanie różnic płacowych. 

Wysokość wynagrodzenia musi być uzależniona od neutralnych płciowo kryteriów - podobnie jak systemy oceny i klasyfikacji. Neutralne mają być także ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk. 

Zniknie zakaz tajemnicy wynagrodzenia, dość popularny obecnie w wielu firmach. Pracodawca nie będzie mógł zobowiązać pracownika do zachowania w tajemnicy otrzymywanego wynagrodzenia, a zatem zapisy te będą musiały zniknąć z umów o pracę.  Zarówno pracownicy jak i ich przedstawiciele będą mieli prawo żądać pełnych informacji o indywidualnym i średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć.  

Jeśli natomiast luka płacowa między kobietami i mężczyznami, wynikająca ze sprawozdań z wynagrodzeń, będzie pięcioprocentowa, pracodawca będzie zobowiązany do przeprowadzenia oceny wynagrodzeń wraz z przedstawicielami pracowników. 

Ważne: Pracodawca naruszający przepisy musi liczyć się z karą finansową - ta ma zostać wprowadzona w przepisach krajowych, w sposób by zapewnić skuteczne przestrzeganie nowych zasad. 

Prócz kary o której mowa, pracownik będzie mógł także domagać się odszkodowania, jeśli naruszenie przepisów doprowadziło do jego szkody. 

Zmienione zostaną również zasady dotyczące ciężaru dowodu. Dotychczas to pracownik, który uznał, że pracodawca nie zastosował wobec niego równego wynagrodzenia, musiał udowodnić swoje twierdzenia przed sądem. Po zmianach ciężar dowodu będzie przerzucony na pracodawcę, który będzie musiał wykazać, że nie dopuścił się dyskryminacji. 

Ważne: Nowe zasady mają chronić przed nierównym traktowaniem w zakresie płac kobiety, mężczyzn i osoby niebinarne. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europal.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42828 )
Array ( [docId] => 42828 )