Czy jest szansa na uzyskanie niższych cen gazu

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-09-2012 r.

Cena gazu dla klientów indywidualnych składa się z kilku części składowych. Po pierwsze z ceny samego paliwa, a dalej z abonamentu oraz stałych i zmiennych opłat przesyłowych. Jednak na rynku hurtowym, który kształtuje ostateczny koszt dla szerokiego grona odbiorców, istotne znaczenie mają umowy długoterminowe między koncernami, które dokonują transakcji na rynku gazowym.

W przypadku krajowego rynku głównym dostawcą gazu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które obecnie wydobywa około 4,3 mld metrów sześciennych surowca, natomiast pozostałą część sprowadza z zagranicy.

I tutaj w grę wchodzi wymiana handlowa z dwoma partnerami – rosyjskim Gazpromem (kontrakt na dostawy podpisany w 1996 roku i obowiązujący do 2023 r.) oraz niemieckim VNG (w tym przypadku umowa kończy się w 2016 roku).

Jednak kluczowe znaczenie mają relacje handlowe z Gazpromem. Stąd – mimo formalnych negocjacji w sprawie obniżenia taryf, do których doszło z inicjatywy PGNiG w kwietniu 2011 roku – pół roku później obie firmy weszły w spór arbitrażowy o cenę gazu. Postępowanie, w ramach którego polski koncern chce wywalczyć niższe ceny importowanego surowca, ma się zakończyć w I kw. 2013 roku.

Wcześniej z podobnymi postulatami występowały inne europejskie firmy, które również zdecydowały się na arbitraż przeciwko rosyjskiemu koncernowi. Tutaj m.in. o redukcję cen gazu walczyły spółki francuskie i włoskie, uzyskując korzystne dla siebie rozwiązania (według różnych źródeł wynegocjowane stawki mają przynieść im spadek cen przekraczający nawet 10 proc.).

W przypadku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa szansa na pozytywne rozwiązanie konfliktu cenowego, byłaby zdecydowanie korzystna nie tylko dla samego koncernu, ale również dla odbiorców finalnych. Obecnie spółka płaci od 450 do 500 dolarów za każdy 1 tys. m. sześć. surowca z importu.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41426 )
Array ( [docId] => 41426 )