Szybki rozwój energetyki wiatrowej

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 23-08-2012 r.

Energetyka wiatrowa ma szczególnie istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Ten segment – zaliczany do odnawialnych źródeł energii – wykorzystuje turbiny wiatrowe do produkcji nośników elektrycznych. Dzięki takiej właśnie technologii możliwa jest oszczędność surowców kopalnych, których eksploatacja i proces przerobu prowadzi do emisji trujących substancji.

W procesie produkcji energii elektrycznej wykorzystywane są tutaj naturalne procesy zachodzące na powierzchni Ziemi. Chodzi więc przede wszystkim o wychwycenie zmian w cyrkulacji powietrza i prądach występujących w atmosferze na skutek zmian, jakie wywołuje energia słoneczna.

Upraszczając, możemy powiedzieć, że od intensywności oddziaływania Słońca na naszą planetę zależy poziom temperatur w poszczególnych miejscach globu (np. różnie będzie się on kształtował na lądzie i na obszarze akwenów wodnych), a to z kolei jest podstawą występowania prądów konwekcyjnych, zmian ciśnienia i w konsekwencji powstawania wiatru.

A jak wiemy, ten ostatni jest niezbędny do napędzania turbin, czyli podstawowych elementów, które składają się na elektrownię wiatrową. W zależności od panujących warunków atmosferycznych – w tym głównie siły wiatru – moc generowana przez turbiny może ulegać zmianom.

 

W efekcie, aby zapobiec tego typu wahaniom, szczególnie uciążliwym dla odbiorców energii, konieczne jest wsparcie elektrowni wiatrowych innymi klasycznymi systemami, które np. są w stanie magazynować energię, a następnie uwalniać ją w okresie zwiększonego zapotrzebowania.

Warto zwrócić uwagę, że energetyka wiatrowa rozwija się w bardzo szybkim tempie, na poziomie około 20-30 proc. w skali roku. W przypadku naszego kraju jej znaczenie z pewnością będzie rosło na przestrzeni najbliższych lat, szczególnie po wprowadzeniu w styczniu 2013 roku nowych przepisów, preferujących odnawialne źródła energii.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41449 )
Array ( [docId] => 41449 )