Czy warto zainwestować w ogniwa słoneczne

Autor: Dyr Wojciech
Data: 14-08-2012 r.

Każdemu z nas marzy się energia elektryczna za darmo. Przy galopujących cenach za prąd, instalacja ogniw fotowoltaicznych wydaje się kuszącym rozwiązaniem. Warto jednak poznać trochę dokładniej specyfikę pozyskiwania energii w ten sposób przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Czy w naszym kraju słońce świeci wystarczająco długo i wystarczająco mocno

Polska nie jest krajem, w którym nasłonecznienie jest bardzo intensywnie. Daleko nam do południa Hiszpanii czy Włoch. Klimat naszego kraju ma jeszcze jedna cechę – nieprzewidywalność. Możemy trafić na okresy, kiedy słońca jest bardzo mało, a co z tym idzie efektywność naszego systemu okaże się mała. To wszystko sprawia, że Polska nie jest miejscem o idealnych warunkach dla rozwoju fotowoltaiki. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna i montaż baterii słonecznych nie powinien być od razu odrzucany, jako rozwiązanie pozbawione sensu.

Koszt systemu

Ceny ogniw fotowoltaicznych bardzo różnią się od siebie. Spowodowane jest to głównie rodzajem krzemu, z jakiego są wykonane. Mają jednak jedną wspólną cechę, pomimo tych różnic wszystkie je możemy zaliczyć do produktów stosunkowo drogich. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest cały czas mało popularne, a tym samym produkuje się mało ogniw, przez co cena jednostkowa utrzymuje się na wysokim poziomie. Zwrot z inwestycji sięga od kilku do kilkunastu lat. Taka perspektywa może odstraszać wielu potencjalnych inwestorów od zainteresowania tą technologią.

 

Zapotrzebowanie na energię

Warto zwrócić tez uwagę na zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Im jest ono większe tym musimy zamontować więcej paneli, co automatycznie winduje koszt całej inwestycji. Pewnym pocieszeniem jest to, że nadmiar energii możemy sprzedać lokalnemu dystrybutorowi, ale wiąże się to ze spełnieniem wymogów prawnych związanych z obrotem energią.

Ogniwa fotowoltaiczne to z pewnością rozwiązania, które w przyszłości się rozwiną, a pozyskiwanie energii ta drogą stanie się dużo powszechniejsze. Warto już teraz śledzić nowinki, a nawet wykonać kalkulacje, bo może się okazać, że montaż systemu solarnego nam się opłaci.

Zobacz też:

Dyr Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29760 )
Array ( [docId] => 29760 )