Koszt kapitału własnego a koszt kapitału obcego

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 25-12-2012 r.

Stopa zwrotu z inwestycji, to dla udziałowców lub akcjonariuszy nic innego, jak koszt pożyczonego pieniądza. Jak zarządzać własnym kapitałem.

Inwestorzy oczekują, że pieniądze włożone w firmę przyniosą im satysfakcjonujące zyski. Satysfakcjonujące – czyli sporo wyższe, niż na przykład z lokat bankowych, a ponadto adekwatne do ryzyka, na jakie się decydują. Dla firm z kolei, to często jedyne źródło finansowania projektów albo możliwość wyjścia z przejściowych kłopotów z finansową płynnością.

Wartość kapitału własnego

Kapitał własny przedsiębiorstwa, to środki wniesione do firmy przez właścicieli na stałe oraz środki wygospodarowane przez samą firmę w toku jej działalności. Kapitał własny jest kapitałem podstawowym. Bez niego przedsiębiorstwo nie jest w stanie pozyskać kapitału wierzycielskiego. Zwykle kapitał własny firmy jest zaangażowany w przedsiębiorstwie na stałe. Udziałowcy odbierają jedynie z tego tytułu roczną dywidendę (jeżeli zarząd część wypracowanych środków zarekomenduje na wypłatę premii zgromadzeniu wspólników/walnemu zgromadzeniu, a te organy w głosowaniu ją zatwierdzą). Ryzyko utraty środków jest permanentne i zależy nie tylko od samej spółki, ale od bardzo wielu czynników zewnętrznych, jak choćby od globalnego kryzysu.

Koszt zaangażowanych własnych środków, jest zatem – najogólniej mówiąc – kosztem możliwości lub utraconych szans (kosztem alternatywnym). Jest równy łącz­nej stopie zwrotu, jakiej właściciel mógłby się spodziewać, gdyby zainwestował w inne aktywa, ale o porównywalnym ryzyku.

Należy przyjąć, że kapitał własny jest zawsze droższy, niż obcy. Wynika to choćby tylko z podatków – o ile kapitału własnego nie można wrzucić w koszty działalności (nie jest wykazywany w sprawozdaniach finansowych firmy), aby w ten sposób umniejszyć podatek CIT ew. PIT, o tyle kapitał obcy można.

Koszt kapitału obcego

Koszt obcego kapitału, stanowi różnicę między kwotą pożyczoną, a oddaną (łącznie z opłatami dodatkowymi). Kapitał obcy przedsiębiorstwo musi zwrócić w umówionym czasie, a ryzyko nieotrzymania pieniędzy jest bardzo gruntownie oszacowane. Generalnie ryzyko obcego kapitału jest zależne od stopy wolnej od ryzyka (a ta zależy od inflacji) oraz od stopnia zagrożenia wypłacalności firmy.

Zwykle przedsiębiorcy pozyskują kapitał obcy w formie:

  • kredytów (bankowych, terminowych czy w postaci linii kredytowej),
  • papierów dłużnych,
  • obligacji (krajowych lub międzynarodowych)

Najpopularniejszą formą kapitału obcego dla firm, jest kredyt bankowy. Jego koszt bardzo łatwo wyliczyć. Wystarczy wykorzystać do tego kalkulacje przedstawione przez doradcę kredytowego.

Warto zwrócić uwagę, że odsetki od kredytu bankowego, pomniejszają podstawę opodatkowania. A to znaczy, że kredytobiorca może skorzystać z odliczenia odsetek od kredytu, ponieważ stanowią one koszt uzyskania dochodu (rozwiązanie to nazywa się tarczą podatkową).

oprac.: H. K.

źródło: Szacowanie i analiza kosztu kapitału własnego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25184 )
Array ( [docId] => 25184 )