Jaki jest cel stosowania kosztu planowanego

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 10-07-2012 r.

Kosztem planowanym nazywa się koszty, które zostały określone w drodze predykcji procesu planowania przyszłych kosztów, jednak nie opierając się na kosztach rzeczywistych pochodzących z poprzednich okresów. Stosowanie kosztów planowanych jest działaniem uzasadnionym i łatwym do implementacji.

Koszt planowany

Celem stosowania kosztów planowanych jest włączenie go w rachunek kosztów systemu planowania przedsiębiorstwa. Skutkuje to uproszczeniem rachunku kosztów. Koszt planowany powinien stać się głównym elementem planowania, eliminując w ten sposób w rachunkach określone elementy, które są odpowiedzialne za chwiejność kosztów.

Wyeliminowanie tych elementów odbywa się przez:

  • zmianę ilości zużywanych dóbr,
  • zmianę cen dóbr, które zostaną uwzględnione w kosztach,
  • zmianę stopy zatrudnienia.

Koszt planowany może zostać wyznaczony, biorąc pod uwagę dwa rodzaje rachunków, tj. rachunek kosztów planowanych sztywny oraz rachunek kosztów planowanych elastyczny. Pierwszy z nich odpowiada za wartość kosztów, które są zakładane przy zaplanowanym stopniu zatrudnienia, drugi opiera się na oczekiwanym stopniu zatrudnienia, uwzględniając jednak jego rzeczywisty poziom. Takie działanie dzieli koszty planowane na elementy stałe oraz zmienne.

 

Wprowadzenie kosztu planowanego

Koszt planowany jest łatwy we wprowadzeniu w przedsiębiorstwie, a jego używanie jest w pełni uzasadnione, szczególnie kiedy firma zajmuje się produkcją wieloseryjną, masową, prowadzone jest planowanie zakładowe.

Z kosztów planowanych korzystać można również, kiedy firma otrzymuje długofalowe zamówienia, materiały i jej kapitał ludzki są łatwe w kontrolowaniu albo podczas sporządzania rachunku ekonomicznego dla przedsiębiorstwa.

Inna definicja kosztu planowanego

Koszt planowany jest również określany jako zużycie dóbr niezależnie od czasu przez który są one wykorzystywane, a które uzyskać można jedynie mając odpowiednie możliwości produkcyjne i stanowiska dostosowane do koprodukcji. Odniesieniem dla nich jest zawsze planowany stopień zatrudnienia.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25163 )
Array ( [docId] => 25163 )