Czym jest koszt postulowany

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 10-07-2012 r.

Kosztem postulowanym nazywamy rachunek kosztów, który obejmuje wszelkie czynności mające ustalić koszty potrzebne do kontroli gospodarności przedsiębiorstwa. Koszt postulowany umożliwia więc ekonomiczne gospodarowanie pozwalające uzyskać najniższe koszty.

Koszty planowane i normatywne

Na rachunek kosztów przypada kilka różnych jego zastosowań, jednym z nich jest np. tradycyjny rachunek kosztów, którego zadanie polega na m.in.:

  • ustaleniu kosztów rzeczywistych,
  • szacowania zadań kosztowych jako koszta planowane,
  • przeprowadzenie oceny kosztów rzeczywistych, poprzez ich komparacje z wielkościami postulowanymi. Rolę kosztu postulowanego może pełnić wiele różnych wielkości, które określają poziom i strukturę kosztów jednostkowych, podmiotu gospodarczego.

Koszt postulowany zależny jest od technologii i organizacji produkcji, wyposażenia technicznego firmy, wskaźników zużycia, taryf, cen, płac oraz zadań przedsiębiorstwa i warunków w dziedzinie konstrukcji. Biorąc pod uwagę te wnioski można założyć, że kosztem postulowanym może być:

  • koszt planowany dla okresu rocznego,
  • koszt normatywny, wynikający z norm obowiązujących na początku roku lub kwartału,
  • koszt planowany dla okresu planu operatywnego,
  • koszt normatywny, wynikający z norm obowiązujących obecnie,
  • koszt planowany dla okresu kwartalnego,
  • koszt normatywny, wynikający z norm docelowych.

 

Co jeszcze należy wiedzieć o koszcie postulowanym

Koszt postulowany jest, kosztami niezależnymi od kosztów, które przedsiębiorstwo poniosło w przeszłości i ustala się go jako koszt dla okresu nadchodzącego. Głównym założeniem kosztu postulowanego jest szacowanie zużycia elementów produkcyjnych oraz cenny tych elementów dla danych okresów w przyszłości.

Koszt postulowany można kalkulować z kosztami zmiennymi i bezpośrednimi wytworzonych towarów, ponieważ uwzględnia on koszty, które wynikają z użycia zasobów. Dokonuje on także pomiaru kosztu rzeczywistego, pozwalając tym samym na eliminowanie niedociągnięć i wad standardowego rachunku kosztów, co przekłada się na właściwą analizę i kontrolę kosztów z uwzględnieniem ich miejsca oraz przyczyn.

Korzystanie z kosztów postulowanych pozwala również na ułatwienia technologiczne, usprawnianie technik oraz organizacji, rozwój technologiczny i konstrukcyjny, odpowiednie przygotowanie produkcji itd.


Zobacz także:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25164 )
Array ( [docId] => 25164 )