Obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 25-06-2013 r.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Naczelny Sąd Administracyjny 17 czerwca 2013 r. dał pozytywną odpowiedź na pytanie nurtujące wielu właścicieli firm, którzy na spotkania biznesowe wybierają restauracje. Obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 17 czerwca 2013 r. (II FSK 702/11) to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Od lat toczyły się spory dotyczące tego, czy obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

 

Wątpliwości wynikały z tego, czy wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu podlegają wszelkie wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych, zakup żywności oraz napojów, czy tylko te wydatki poniesione na zakup usług i towarów, które spełniają cechy reprezentacji, czyli: okazałość, wystawność i wytworność. Stąd pojawiła się wątpliwość czy obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Orzecznictwo sądów w tej kwestii także nie było jednomyślne. Raz sądy orzekały, że wydatki poniesione na zakup usług gastronomicznych w ramach spotkań biznesowych poza siedzibą spółki, nawet gdy nie są okazałe i wystawne, są wydatkami na reprezentację i nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (np. wyrok WSA w Gliwicach z 1 lutego 2012 r., I SA/Gl 674/11). Innym razem stawały na stanowisku, że wydatki ponoszone na zakup usług gastronomicznych podczas spotkań biznesowych nie stanowią kosztów reprezentacji (np. wyrok WSA w Krakowie z 18 maja 2010 r., I SA/Kr 62/10 oraz wyrok WSA w Białymstoku z 26 kwietnia 2010 r., I SA/Bd 382/10).

Pod koniec 2012 r. Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem do NSA o podjęcie uchwały, która miała rozstrzygnąć zagadnienie prawne: „Czy w myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 w związku z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów reprezentacji należą wydatki poniesione na nabycie usług gastronomicznych, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholi jedynie wówczas, gdy nie noszą one cech „okazałości”, „wystawności” lub „wytworności”, a jednocześnie nie przekraczają wydatków zwyczajowo przyjętych w obecnych realiach życia gospodarczego”.


Jednak w kwietniu 2013 r. NSA odmówił wydania uchwały, motywując decyzję tym, że sformułowanie ogólnych warunków jest niemożliwe, ponieważ ustalając je, sąd musiałby znać wszelkie możliwe stany faktyczne, jakie mogłyby zaistnieć. W swoim wyroku NSA wyjaśnił, że przyczyną sporów jest brak ustawowej definicji reprezentacji, dlatego powinny być zmienione przepisy w tym zakresie. Sąd potwierdził jednocześnie, że zarówno wydatki poniesione na poczęstunek w siedzibie firmy, jak i spotkania w restauracji, można zaliczyć w koszty podatkowe, jeżeli mają związek z prowadzoną działalnością podatnika. Do kosztów nie można zaliczyć natomiast wydatków, które służą tylko poprawie wizerunku firmy.


Wioleta Szczygielska




Zobacz także:

koszty uzyskania przychodu, nsa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25255 )
Array ( [docId] => 25255 )