Podatki przy organizacji konferencji i szkoleń

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 26-12-2012 r.

Popularne w firmach wyjazdowe konferencje szkoleniowe połączone z formami relaksu nastręczają księgowym kłopotów. Jak wyliczyć podatki. Jaki koszt można odliczyć od przychodu i co zrobić z VAT.

Dla celów podatkowych nie ma większego znaczenia, jaką nazwą zostanie określone dane wydarzenie, czy będzie to szkolenie czy też nie. Istotne będzie natomiast to, w jakim celu jest organizowane, z jakich elementów się składa oraz kto w nim uczestniczy.

Związek z przychodami

Wydatki związane z organizacją wydarzenia firmowego będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów, jeżeli organizator wykaże, że choćby w sposób pośredni mają wpływ na generowanie przychodów lub zachowanie czy zabezpieczenie ich źródła. Na przykład, wydatki na konferencję dla obecnych i potencjalnych klientów, w czasie której zaprezentowana zostanie nowa linia produktów, łatwo uzasadnić przyszłymi zamówieniami na te produkty. Podobnie, wydatki na szkolenie z umiejętności „miękkich” dla pracowników, powinno pomóc w osiąganiu lepszych rezultatów biznesowych. We wskazanych przypadkach istnieje także prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktury za samo szkolenie.

Atrakcje, noclegi i wyżywienie opodatkowane

Rozszerzenie programu szkoleń o tzw. atrakcje dodatkowe (np. paintball, wystawną kolację czy otwarty bar) może budzić zastrzeżenia fiskusa. Z reguły skarbówka kwestionuje te wydatki, które przekraczają główny cel szkolenia. Na pewno kosztem uzyskania przychodu nie będą wydatki na tzw. reprezentację. Natomiast noclegi i wyżywienie uczestników nie podlegają odliczeniu podatku VAT, choć nieodliczony VAT może być kosztem uzyskania przychodu.

Opodatkowaniu podlegają też nieodpłatne przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, jeżeli przy ich nabyciu odliczył podatek VAT. Opodatkowania nie stosuje się do drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości, ani do próbek.

Upominki w PIT

Podatkiem PIT obłożone są prezenty reklamujące produkty organizatora, które są wręczane na konferencji/sympozjum zaproszonym gościom, chyba, że ich jednorazowa wartość nie przekracza 200 zł. W przeciwnym razie należy wystawić formularz PIT-8C,

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: Strategie Biznesu nr 1, Aspekty podatkowe organizacji konferencji i szkoleń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25190 )
Array ( [docId] => 25190 )