Ocena zdolności kredytowej potencjalnego kontrahenta

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 27-11-2013 r.

Zarządzanie należnościami stanowi nieodłączny element strategii zarządzania kapitałem pracującym i w dużym przedsiębiorstwie ma niemały wpływ na osiągane wyniki finansowe. Z kolei ważną składową samego procesu zarządzania należnościami jest kontrola ryzyka kredytowego odbiorców i można stwierdzić, że ciągle zyskuje na znaczeniu.

Etap podejmowania współpracy z nowym odbiorcą jest istotnym elementem rzutującym niejednokrotnie na osiągane następnie zyski lub ponoszone straty. Do każdego podmiotu zgłaszającego chęć kupowania naszych produktów z odroczonym terminem płatności trzeba podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in.:

 
  • aktualne wyniki finansowe
  • zabezpieczenia, jakie może zaoferować
  • opinię, jaką podmiot posiada na rynku
  • opinię naszego działu handlowego
  • cele strategiczne naszego przedsiębiorstwa,
  • wcześniejsze doświadczenia w handlu z zastosowaniem przedpłaty - jeśli występowały

Każdy z wyżej wymienionych czynników może okazać się nadrzędny w trakcie podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu kupieckiego, przy czym dostawcy zwykle preferują jeden bądź dwa warunki niejako wystarczające dla przyznania konkretnego limitu kredytowego.

Przykład: Odroczony termin płatności i brak zabezpieczenia

Polski producent jogurtów negocjuje rozpoczęcie współpracy z międzynarodową siecią dyskontów, która wchodzi na krajowy rynek. Przedstawiciele sieci chcą od początku odbierać produkty z odroczonym terminem płatności i nie są skłonni zaoferować żadnego zabezpieczenia płatności. Ilość sklepów, do których w najbliższych miesiącach trafiłyby produkty wynosi kilkanaście, a wartość pierwszej serii dostaw to 350.000 zł.

Można założyć, że wytwórca jogurtów nie zaryzykuje w tym przypadku przetestowania nowego odbiorcy proponując mu okres próbny, kiedy to towar byłby dostarczany w systemie przedpłat, ponieważ groziłoby to natychmiastowym zwróceniem się sieci w stronę innego dostawcy proponującego odroczony termin płatności. Niewielkie jest również znaczenie braku zabezpieczeń, ponieważ właściciel dyskontów − duży podmiot o zasięgu globalnym dysponuje niewątpliwie wystarczającym kapitałem na pokrycie zobowiązań w kwocie do 350.000 zł. Jeśli się uda, można spróbować uzyskać weksel in blanco, który będzie stanowił pewne ułatwienie w egzekucji należności po wygranej sprawie sądowej.

Najistotniejsze przy weryfikacji oferty będą tutaj dane finansowe oraz aktualna opinia rynkowa. Trzeba upewnić się, że struktura kapitału w przedsiębiorstwie jest prawidłowa, poziom zadłużenia bezpieczny, a wskaźniki płynności nie dają podstaw do obaw o bieżące regulowanie zobowiązań.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33210 )
Array ( [docId] => 33210 )