Wskaźniki zadłużenia firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 18-11-2013 r.

Dzięki wskaźnikom zadłużenia można ocenić, w jaki sposób zobowiązania wykorzystywane są do finansowania aktywów oraz w jakim stopniu zobowiązania z tytułu obsługi długu są pokrywane przez zyski operacyjne jednostki.

Ocena wskaźników zadłużenia będzie różna w zależności od osoby dokonującej oceny. Dla właściciela lub zarządzających firmą korzystna jest sytuacja, kiedy duża część majątku jest finansowana kapitałem obcym, pod warunkiem, że rentowność aktywów jest wyższa od kosztów zadłużenia (np. efektywnego oprocentowania kredytów). Występują wtedy pozytywne efekty dźwigni finansowej i rośnie stopa zwrotu z kapitału własnego. Jednak z punktu widzenia instytucji kredytującej (banku) wysoki poziom zadłużenia oznacza wzrost ryzyka pojawienia się trudności w obsłudze zaciągniętych kredytów.

Zadłużenie należy utrzymywać na takim poziomie, aby uzyskać pozytywne efekty dźwigni finansowej, a koszty obsługi długu nie przewyższyły korzyści z zaangażowania dodatkowego kapitału i jednocześnie aby poziom zadłużenia nie zagrażał wypłacalności firmy.


Najczęściej stosowanymi w celu oceny zadłużenia firmy są następujące wskaźniki:


Pierwsze dwa wskaźniki są uznawane za miarę ryzyka działalności przedsiębiorstwa. Im wyższa jest wartość pierwszego (niższa drugiego) wskaźnika, tym firma będzie bardziej wrażliwa na niekorzystne zmiany w otoczeniu skutkujące spadkiem sprzedaży, a w efekcie utratą zdolności do spłaty zadłużenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25445 )
Array ( [docId] => 25445 )