Zmiana wpisu w KRS pod lupą, są nowe przepisy ustawy o KRS

Data: 25-03-2022 r.

Rząd przyjął nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wprowadzone przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstw przed tzw. kradzieżą spółek.

Kradzież spółki można uznać za przestępstwo w białych rękawiczkach. Polega ono na takim wykorzystaniu fałszywych dokumentów, żeby na ich podstawie zmienić wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki temu zmieniana jest osoba reprezentująca spółkę. A to otwiera już najróżniejsze możliwości. Nowe przepisy mają temu zapobiec. 

 

Szybka informacja o dokonanych zmianach w KRSie, a nawet o samym zarejestrowaniu postępowania rejestrowego, da szansę na wykrycie kradzieży spółek już w stadium usiłowania. 

Newsletter z KRS

Rozwiązaniem ma być wprowadzenie sposobu na natychmiastowe przekazywanie informacji. Będzie to automatyczna usługa, dzięki której przedsiębiorca otrzyma na bieżąco informację o zarejestrowaniu postępowania rejestrowego oraz o dokonanych wpisach dotyczących jego spółki. Polega ono na rozesłaniu w formie Newslettera KRS wszystkich dokonanych w rejestrze zmian. Obsługa tych wysyłek nastąpi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, obsługującego postępowanie rejestrowe. 

W tych mailach znajdą się jedynie informacje ogólnodostępne. Osoba zainteresowana ma jednak na bieżąco informację o nowych wpisach i na tej podstawie, będzie mogła poznać wszystkie szczegóły sprawy zapoznając się z aktami rejestrowymi czy pełnymi informacjami o wpisanym w KRSie podmiocie. 

Na newsletter z KRSu trzeba będzie się zapisać, poprzez podanie sądowego numeru KRS podmiotu, którego mają dotyczyć przesyłane informacje. Wszystko odbywa się elektronicznie za pośrednictwem systemu o którym mowa. 

Podstawa prawna

Regulacją, która będzie podstawą dla tych mailingów jest dodany do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym art. 10a. Jednak sam zakres danych zawartych w tych mailowych powiadomieniach, a także tryb ich przesyłania określi Minister Sprawiedliwości w rozporządzeniu.  Newsletter przede wszystkim ma pomóc w wykonaniu szybkiej reakcji w razie próby oszustwa. Mając taką informację, organy spółki mogą szybciej powiadomić organy ścigania o przestępstwie i niezwłocznie zaskarżyć fałszywy wpis.

Zdaniem projektodawców, wprowadzone rozwiązanie wyczerpują potrzebę rozwiązań legislacyjno-technicznych, które zapewniają możliwość natychmiastowego sygnału o nowym wpisie.  

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41551 )
Array ( [docId] => 41551 )