Co jeść, aby przytyć

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 21-09-2012 r.

W dobie diet odchudzających i szczupłej sylwetki problem przybrania na wadze wydaje się czymś nierzeczywistym. Jednak obok osób zawzięcie walczących ze zbędnymi fałdkami są i takie, które chciałyby pozbyć się wystających kości lub podbudować zdrowie. Aby przytyć należy stosować się do kilku zasad opartych na zdrowym i racjonalnym odżywianiu.

Przyczyny zbyt niskiej wagi

O niedowadze świadczy nie tylko bardzo szczupła sylwetka i wyraźnie widoczne kości, ale przede wszystkim wskaźnik masy ciała – BMI. Oblicza się go dzieląc aktualną masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost (wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu. Wynik mieszczący się pomiędzy 18,5 a 24,5 oznacza, że Twoja waga jest prawidłowa. Gdy BMI jest mniejsze niż 18,5 masz niedowagę.

Co może być przyczyną zbyt niskiej wagi? Niedobór masy ciała może wynikać z przyspieszonej przemiany materii, prowadzania bardzo aktywnego trybu życia, intensywnego wysiłku fizycznego, niedojadania, długotrwałych sytuacji stresowych lub nieprawidłowego sposobu odżywiania, np. ciągłego stosowania rygorystycznych diet odchudzających, których rezultatem jest anoreksja. Podłoże niedowagi mogą stanowić również liczne choroby lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, np. drastyczny spadek wagi powoduje niedoczynność tarczycy lub celiakia, czyli nietolerowania glutenu.

Przed przejściem na dietę na przytycie należy skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie ustalić przyczyny zbyt małej ilości kilogramów wzrostu.

Kilka zasad, aby przytyć

Zwykle przybranie na wadze jest o wiele trudniejsze niż schudnięcie, dlatego należy być cierpliwym, bo gromadzenie dodatkowych kilogramów jest procesem długotrwałym. Przede wszystkim należy zadbać o racjonalne i zdrowe odżywianie, gdyż napychanie się słodyczami czy fast foodami dostarczy tylko pustych kalorii, odbije się niekorzystnie na zdrowiu, a wcale nie musi przynieść wzrostu wagi.

Codziennie jedz 5-6 posiłków o w miarę stałych porach dnia. Możesz pozwolić sobie na pojadanie między nimi, ale pamiętaj, aby przekąski były lekkostrawne i zdrowe, np. garść orzechów, suszone owoce lub sałatka owocowa z dodatkiem jogurtu naturalnego i rodzynek. Dziennie powinnaś spożywać około 500 gram warzyw i 200 gram owoców.

Sięgaj po węglowodany złożone zawarte w produktach zbożowych z pełnego przemiału – płatki zbożowe, muesli, pieczywo, np. typu graham, makarony razowe, kaszę gryczaną, jaglaną i jęczmienną oraz brązowy ryż.

Zadbaj o dużą podaż białka, zwłaszcza w postaci chudego mięsa (kurczak, indyk, królik), tłustych ryb morskich (makrela, łosoś, tuńczyk, mintaj, śledź, sola) oraz mleka i jego przetworów. Apetyt zaostrzą ostre przyprawy, a kaloryczności potrawom dodadzą zdrowe oleje roślinne (olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek i miękkie margaryny).

Przy niedowadze rozpoczynaj dietę od dziennego bilansu energetycznego na poziomie 1500 kcal i stosunkowo zwiększaj tę ilość do 2800-3500 kcal, w zależności od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy i stopnia podejmowania aktywności fizycznej.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28390 )
Array ( [docId] => 28390 )