Jak wygląda dieta dla osób rzucających palenie

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-08-2012 r.

Z badań prowadzonych wśród osób, które zdecydowały się rzucić palenie wynika, że nawet co trzecia osoba zrywająca z nałogiem przybierała na wadze. Odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta oraz aktywność fizyczna pomogą nie tylko w walce ze szkodliwym przyzwyczajeniem, ale uchronią Cię również przed przytyciem.

Palenie jak słodycze

Z paleniem papierosów jest jak z jedzeniem słodyczy – raz zaczniemy i nie możemy przestać. Oba nałogi działają podobnie - pomagają się odstresować, poprawiają humor i uzależniają, a ponadto szkodzą.

Zawarta w papierosach nikotyna zagłuszała odczuwanie smaku oraz zapachu potraw. Po jej odstawieniu Twoje kubki smakowe oraz węchowe zaczynają się regenerować, a ręce nie mają się czym zająć, przez to zwiększa się Twoja skłonność do ulegania aromatowi wielu potraw. Stąd chętniej sięgasz po tłuste potrawy i słodycze. Poza tym jedzenie staje się produktem zastępczym, więc jeśli paliłaś dużo, to zwykle częściej będziesz sięgać po przekąski, a w efekcie skończy się to dodatkowymi kilogramami.

Zrównoważona dieta zapobiegnie tyciu

Musisz zadbać o to, aby codziennie zjadać pięć posiłków w 2-3 godzinnych ostępach czasu. Podstawą Twojej diety powinny być warzywa i owoce, a także świeżo wyciskane z nich soki. Dzięki bogatej zawartości błonnika pokarmowego szybko przyniosą Ci uczucie sytości, a dodatkowo przyspieszą przemianę materii. Dostarczą Ci również mnóstwa witamin i minerałów, które poprzez działanie antyoksydacyjne zmniejszą produkcję wolnych rodników, odpowiadających za starzenie się skóry i oczyszczą organizm.

Postaw na produkty pełnoziarniste – pieczywo, ryż, makaron i kasze, chude mięso i ryby morskie, które zawierają kwasy omega-3 korzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Zadbaj także o odpowiednią ilość chudego nabiału, które wzmocni Twoje kości.

Nie zapominaj o piciu co najmniej 2 litrów napojów dziennie. Najlepiej wybieraj wodę niegazowaną, herbatę czerwoną i zieloną, a także herbatki ziołowe.

Unikaj monotonii, a w momencie napadu głodu nikotynowego wyjdź na spacer lub miej pod ręką pokrojony seler naciowy lub marchewkę.

 

Naukowo udowodniono, że rzucając palenie oraz zmieniając nawyki żywieniowe człowiek może zyskać nawet do 15 lat życia.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28383 )
Array ( [docId] => 28383 )