Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 07:52:38 +0200 Zioła na reumatyzm https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/ziola-na-reumatyzm.html 6f27b7d4dd26e20166418a996afa7769 Fri, 05 Dec 2014 12:24:23 +0100 Experto24.pl W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się przede wszystkim zioła o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a wśród nich najistotniejsze znaczenie mają te zawierające związki, które są pochodnymi kwasu salicylowego.< Zioła na reumatyzm

Zioła na reumatyzm

Experto24.pl

W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się przede wszystkim zioła o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a wśród nich najistotniejsze znaczenie mają te zawierające związki, które są pochodnymi kwasu salicylowego.

Eksperci przyznają, że zdarza się, iż naturalne zioła działają lepiej niż wydobyte z nich, w procesie technologicznym, substancje lecznicze. Być może decyduje o tym sposób, w jaki przyroda połączyła ze sobą te substancje, gdyż dotychczas nie udało się chemicznie stworzyć preparatu działającego dokładnie tak jak zioło. Swoje właściwości lecznicze zioła zawdzięczają nie tylko witaminom i minerałom, ale przede wszystkim zawartym w nich substancjom biologicznie aktywnym.

Co służy i pomaga chorym na choroby reumatyczne?

1. Okłady z aloesu

Najlepszy efekt dają okłady z trzyletniej lub starszej rośliny. Liść należy rozgnieść na papkę, nałożyć na lnianą ściereczkę i przyłożyć do chorego stawu. Jeśli pojawią się pęcherzyki pod papką, nie należy się tym przejmować. One znikną. Po zdjęciu okładu należy owinąć staw ciepłym szalem.

2. Okłady z cebuli

Należy rozdrobnić dużą cebulę, ugnieść na miazgę i tę przyłożyć na chore miejsce – jeśli skóra zacznie mocno piec, zdjąć okład. Jeśli nie ma takiego odczynu, okład można pozostawić na noc. Po jego usunięciu staw owijamy ciepłym szalem.

3. Nalewka z liści babki szerokolistnej

Słoik o pojemności 1 litra trzeba napełnić liśćmi babki, ugnieść je, a naczynie dopełnić 40% alkoholem. Szczelnie zamknąć słój i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na 1 miesiąc. Po tym czasie smarować nalewką bolące stawy i mięśnie.

4. Napój antyreumatyczny

Kilka całych cebul z łupinami gotujemy około 15 minut. Odcedzamy, a następnie pijemy chłodny wywar 3 razy dziennie po szklance.

5. Poduszka z gorczycy

Gorczyca biała jako ziele „promieniujące” bywa wykorzystywana do napełniania poduszek gorczycowych (woreczek wypełniony nasionami) i polecana jako okład na miejsca z bólami reumatycznymi i bolące stawy.

6. Okłady z arniki

Roślina zawiera substancje, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, działają przeciwzakrzepowo oraz poprawiają krążenie krwi. Bardzo dobre rezultaty daje stosowanie okładów z naparów i odwarów, które zmniejszają opuchliznę i ból przy dolegliwości reumatycznych mięśni i stawów.

7. Herbatka z wiązówki błotnej

Wiązówka błotna ma właściwości przeciwgorączkowe (dzięki zawartości salicyny), napotne, moczopędne i przeciwreumatyczne.

Kora wierzby kruchej, wierzby purpurowej, wierzby pięciopręcikowej i wierzby wiciowej są wykorzystywane do celów leczniczych, również przy różnych chorobach reumatycznych.

Iwona Chęcińska

bóle stawów

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Masaż kamieniami zalecany przy bólach mięśni i stawów https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/masaz-kamieniami-zalecany-przy-bolach-miesni-i-stawow.html bb13b54ac3d9855e599faa269c79cb1d Fri, 05 Dec 2014 12:24:23 +0100 Experto24.pl Do masażu wykorzystuje się gładkie owalne kamienie: czarny bazalt pochodzenia wulkanicznego oraz biały marmur. By wymasować całe ciało, potrzeba 40–50 sztuk o różnym kształcie i wielkości. Przed zabiegiem czarne ogrzewa się w specjalnych podgrzewaczach do temperatury około 50 st. C (ich ciepło wchodzi głęboko w głąb tkanek), białe zaś schładza się w lodzie.< Masaż kamieniami zalecany przy bólach mięśni i stawów

Masaż kamieniami zalecany przy bólach mięśni i stawów

Experto24.pl

Do masażu wykorzystuje się gładkie owalne kamienie: czarny bazalt pochodzenia wulkanicznego oraz biały marmur. By wymasować całe ciało, potrzeba 40–50 sztuk o różnym kształcie i wielkości. Przed zabiegiem czarne ogrzewa się w specjalnych podgrzewaczach do temperatury około 50 st. C (ich ciepło wchodzi głęboko w głąb tkanek), białe zaś schładza się w lodzie.

Głaskanie, miejscowe rozcieranie, uciskanie punktowe – takie techniki wykorzystują specjaliści od masażu kamieniami.

Małe i duże kamienie

Do masażu trzeba się rozebrać (można być w majtkach). W zależności od schorzenia, terapeuta układa nas na plecach lub na brzuchu. Następnie kładzie na ciele kamienie w okolicy czakr, np. wzdłuż kręgosłupa – jeśli skarżymy się na jego ból.

Najmniejsze kamyki umieszcza między palcami rąk i stóp, nieco większe na policzkach, wzdłuż żuchwy i między brwiami. Białe zimne kamienie układa pod oczami i na stopach (to miejsca podatne na obrzęki). Obłożeni kamieniami odprężamy się. Tymczasem masażysta bierze do rąk dwa spore okazy, które leżały w oliwie z oliwek z dodatkiem olejków eterycznych, i delikatnie masuje nimi wzdłuż meridianów całe nasze ciało. Miejsce przy miejscu. Cały zabieg trwa około półtorej godziny. Po masażu dobrze jest wrócić do domu i poleżeć w ciszy, pod kocem.

Na całe zło

Z masażu kamieniami mogą korzystać niemal wszyscy; wyjątkiem są kobiety w ciąży, osoby z żylakami, nadciśnieniem tętniczym i niektórymi schorzeniami układu krwionośnego (np. chorobą wieńcową). Zdrowym – doda on energii. Chorym – także, ale oprócz tego pomoże pozbyć się wielu dolegliwości.

Terapeuci są zdania, że łagodzi on bóle mięśniowo-stawowe i pomaga regenerować się tkankom. Przyspiesza przemianę materii i ułatwia pozbywanie się toksyn. Pobudza krążenie, dzięki czemu do wszystkich komórek ciała dociera więcej krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Połączenie kilku technik masażu z ciepłem i chłodem kamieni poprawia wygląd skóry, ale też odpręża. Przy ukojonych nerwach łatwiej się zasypia.

Kamienna terapia oddziałuje na nasze ciało i psychikę. Poprawę można już odczuć po jednym zabiegu. Terapeuci zalecają jednak serię co najmniej trzech półtoragodzinnych masaży.

Ewa Opolska

choroby kręgosłupa

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Termoterapia czyli leczenie temperaturą https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/termoterapia-czyli-leczenie-temperatura.html 940c6b3a0af4e962a5a5fa4ade5cceb0 Wed, 03 Dec 2014 14:14:57 +0100 Experto24.pl Lecznicze działanie ciepłych źródeł i zimnych kąpieli było znane od dawna. Dziś również chętnie korzystamy z rozgrzewających maści czy – przeciwnie – z zimnych okładów lub krioterapii. Ważne jednak, aby wiedzieć, co i kiedy zastosować, aby termoterapia przyniosła ulgę.< Termoterapia czyli leczenie temperaturą

Termoterapia czyli leczenie temperaturą

Experto24.pl

Lecznicze działanie ciepłych źródeł i zimnych kąpieli było znane od dawna. Dziś również chętnie korzystamy z rozgrzewających maści czy – przeciwnie – z zimnych okładów lub krioterapii. Ważne jednak, aby wiedzieć, co i kiedy zastosować, aby termoterapia przyniosła ulgę.

Źródłem ciepła mogą być specjalne lampy, koce elektryczne czy kąpiele. Zimny okład można zrobić nawet z kostek lodu zawiniętych w gazę lub lnianą ściereczkę. W sytuacji awaryjnej można na chore miejsce przyłożyć nawet mrożonkę. Ważne jednak, aby wiedzieć, co i kiedy zastosować, aby przyniosło ulgę.

Leczenie ciepłem

W terapii ciepłem stosuje się dwa jego rodzaje: mokre i suche. Suche jest wtedy, gdy do określonego miejsca ciała przykładamy coś ciepłego albo nagrzewamy je np. suszarką do włosów. Wilgotne zaś, gdy jest to zabieg wodoleczniczy, czyli gdy nakładamy ciepły mokry okład, kompres, stosujemy natryski albo kąpiel.

Gdy działamy na tkanki ciepłem, rozszerzają się w tym miejscu naczynia krwionośne i limfatyczne. Powoduje to zwiększony przepływ krwi, dostarczając komórkom tlenu i substancji odżywczych. To pomaga także odprowadzać z chorych miejsc toksyczne substancje i w efekcie wpływa na leczenie stanów zapalnych w tym miejscu. Ciepło łagodzi ból, ponieważ powoduje rozluźnienie mięśni i usuwa sztywność stawów. Gdy odczuwamy ból w stawach, ale nie pojawiły się obrzęki ani zaczerwienienie, wskazane jest właśnie ogrzewanie stawów.

Domowymi metodami można to zrobić, przykładając do chorego miejsca poduszkę elektryczną, termofor, robiąc ciepłe kompresy z parafiny, borowin. Można nagrzewać się lampą sollux, rozgrzewać żelami.

Bardzo dobrym zabiegiem cieplnym jest sauna, której działanie polega na naprzemiennym nagrzewaniu i ochładzaniu ciała (kabina sauny i zimny prysznic). W efekcie zaczynają działać mechanizmy adaptacyjne organizmu, m.in. zwiększa się liczba krwinek czerwonych, naczyń włosowatych w organizmie, wzrasta ilość wydzielanych hormonów nadnerczy, a to podnosi odporność organizmu.

Nie za ciepło

Temperatura działająca na tkanki nie może być zbyt wysoka. Trzeba uważać, aby nie doszło do oparzenia skóry. Podczas pobytu w saunie należy pamiętać, że ciało poddane działaniu wyższej temperatury intensywnie się poci. Trzeba więc uzupełnić ubytki płynów, pijąc lekko osoloną wodę (pot jest słony, a więc organizm pozbywa się oprócz wody także soli).

Wskazania: stany po stłuczeniach i urazach tkanek miękkich po ustąpieniu odczynu zapalnego, zwyrodnienie dużych i małych stawów, przewlekłe zapalenie tkanki okołostawowej, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Przeciwwskazania: odwapnienie kości (np. osteoporoza), ostre stany zapalne, gruźlica, obrzęki, w chorobach skóry, w stanach, które grożą krwawieniem, zapalenie żył.

Leczenie zimnem

Krioterapia, czyli leczenie zimnem to bardzo skuteczna metoda leczenia różnych chorób i dolegliwości. Polecana jest często, gdy w stawie toczy się ostry i przewlekły proces zapalny, występują obrzęki po urazach, w przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych stawów, zapalnych i zwyrodnieniowych chorobach chrząstek stawowych, wypadnięciu jądra miażdżycowego, reumatyzmie tkanek miękkich, w niektórych chorobach neurologicznych.

Niska temperatura, w chwili gdy trwa zabieg, powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych w skórze pod okładem albo w całym organizmie, gdy zabieg odbywa się w kriokomorze. Chwilę później krew zaczyna szybciej krążyć, aby przywrócić prawidłową temperaturę oziębionych tkanek. A działanie to utrzymuje się nawet kilka godzin po zabiegu i powoduje dostarczenie do tych tkanek większej ilości tlenu i substancji odżywczych, co przyspiesza leczenie.

Od ręcznika do komory

Leczenie niskimi temperaturami może mieć formę najprostszych działań w domu lub wyrafinowanych zabiegów specjalistycznych, przeprowadzanych w ośrodkach fizjoterapii. Najprostszym zabiegiem jest polewanie chorego miejsca zimną wodą z kranu (ok. + 15 st. C przez 3–5 min.). Można zrobić okład z mokrego, oziębionego w zamrażalniku ręcznika. W medycynie sportowej używa się chlorku etylu w sprayu, który rozpyla się na skórę.

W szpitalach i gabinetach zabiegowych stosuje się krioterapię miejscową za pomocą oziębiania azotem. Czasem używa się oziębionej borowiny, nałożonej na tkaninę lnianą lub bawełnianą.

Wskazania: Krioterapia całego ciała jest wskazana przy przewlekłych chorobach stawów, przede wszystkim reumatoidalnym zapaleniu stawów, gośćcu łuszczycowym, liszaju rumieniowatym, reumatyzmie tkanek miękkich i kolagenozie.

Przeciwwskazania: Zabiegów chłodzących nie wolno stosować przy ciężkich chorobach serca i układu krążenia, po zawale mięśnia sercowego, przy nadciśnieniu i chorobach płuc.

Iwona Chęcińska

choroby stawów

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Felinoterapia https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/felinoterapia.html 80d5e411e765374384ab5f1e18685bd0 Thu, 11 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Na pewno zauważyłeś, że głaskanie kota uspokaja, poprawia samopoczucie i pozwala zapomnieć choć na chwilę o codziennych problemach. Mimo że powszechnie wiadomo, że jest to zwierzę niezależne, chodzące tylko sobie znanymi ścieżkami, jednak stanowi wspaniałe towarzystwo, a jak się okazuje może też pomóc w walce z wieloma dolegliwościami poprzez felinoterapię. < Felinoterapia

Felinoterapia

Experto24.pl

Na pewno zauważyłeś, że głaskanie kota uspokaja, poprawia samopoczucie i pozwala zapomnieć choć na chwilę o codziennych problemach. Mimo że powszechnie wiadomo, że jest to zwierzę niezależne, chodzące tylko sobie znanymi ścieżkami, jednak stanowi wspaniałe towarzystwo, a jak się okazuje może też pomóc w walce z wieloma dolegliwościami poprzez felinoterapię.

Felinoterapia czyli terapia kotem

Felinoterapia to połączenie łacińskiego słowa felis oznaczającego kota oraz greckiego therapeia tłumaczonego jako opieka, leczenie. Mówiąc prościej to forma aniamloterapii mającej na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej człowieka poprzez kontakt z kotem. Zwierzę pełni rolę pomostu między pacjentem a terapeutą.

Poprzez głaskanie, przytulanie, zabawę, zabiegi pielęgnacyjne typu czesanie, karmienie, a nawet samo trzymanie czworonoga na kolanach dana osoba ma pozbyć się ograniczeń, lęków, nauczyć się uzewnętrzniać i okazywać uczucia oraz emocje. Zajęcia służą zmniejszeniu u niej poczucia osamotnienia, odosobnienia, a także łatwiejszemu nawiązywaniu kontaktów z drugą osobą, gdyż jednym z elementów terapii jest rozmowa z terapeutą.

Nie każdy kot nadaje się do felinoterapii. Przede wszystkim zwierzę musi mieć ukończony jeden rok życia, gdyż do tego czasu będzie można dostatecznie sprawdzić, czy nadaje się do terapii. Po drugie czworonóg musi umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach, nie bać się psów, krzyków czy hałasu. Musi mieć łagodne usposobienie, lubić dzieci oraz być cierpliwym, zwłaszcza jeśli chodzi o pieszczoty. Niezbędne są ważne szczepienia i świadectwo zdrowia wystawione przez weterynarza.

Komu pomoże felinoterapia

Kocia terapia to forma zajęć dobra dla każdego, niezależnie od wieku czy choroby. Najlepiej sprawdza się w przypadku osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych znerwicowanych, cierpiących na depresje, zaburzenia lękowe, rozchwianie emocjonalne oraz dzieci autystycznych, z zespołem Downa czy ADHD.

Jedynym przeciwwskazaniem dla tej formy zooterapii jest uczulenie na sierść kota, ailufobia, czyli lęk przed kotami oraz nadmierna agresja wobec zwierząt.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie mieszanki ziołowe pomogą na nadciśnienie https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jakie-mieszanki-ziolowe-pomoga-na-nadcisnienie.html 6b58ca890171ab691569056d9a90c7d4 Fri, 28 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Nadciśnienie niejednokrotnie rozwija się bezobjawowo, przez co po jego wykryciu okazuje się, że w organizmie doszło już do poważnych uszkodzeń w układzie sercowo-naczyniowym. W celach profilaktycznych, jak i łagodzących objawy schorzenia warto postawić na zioła i tworzone z nich mieszanki ziołowe. < Jakie mieszanki ziołowe pomogą na nadciśnienie

Jakie mieszanki ziołowe pomogą na nadciśnienie

Experto24.pl

Nadciśnienie niejednokrotnie rozwija się bezobjawowo, przez co po jego wykryciu okazuje się, że w organizmie doszło już do poważnych uszkodzeń w układzie sercowo-naczyniowym. W celach profilaktycznych, jak i łagodzących objawy schorzenia warto postawić na zioła i tworzone z nich mieszanki ziołowe.

Jemioła, głóg i granat

Jednym z najpopularniejszych ziół, których używa się przy nadciśnieniu jest głóg, a konkretnie jego kwiatostan i owoce, które dzięki zawartości rutyny uszczelniają naczynia włosowate i doskonale poradzą sobie z niewielką nadwyżką ciśnienia, doprowadzając je do bezpiecznego poziomu, czyli 120/80 mmHg – 130/80 mmHg. Wpływa również na lepsze ukrwienie oraz kurczliwość mięśnia sercowego, dzięki czemu zwiększeniu ulega przepływ wieńcowy.

W walce z nadciśnieniem nieodzowne jest ziele jemioły. Wystarczy 14 dni regularnego stosowania wyciągu z tej rośliny, aby zauważyć spadkową tendencję ciśnienia krwi.

Lepsze funkcjonowanie mięśnia sercowego, a co za tym idzie zwiększenie w nim przepływu krwi pozwalające zapobiegać niebezpiecznej chorobie cywilizacyjnej zapewnia sok z granatu, który dodatkowo łagodzi dolegliwości związane z chorobą wieńcową i opóźnia starzenie się organizmu.

Warto także sięgnąć po fiołek trójbarwny, miłorząb japoński, rutę, grykę, rozmaryn, melisę, mniszka, serdecznika, walerianę oraz czarny bez.

Mieszaj, pij i obniżaj ciśnienie

Aby obniżyć ciśnienie wymieszaj ze sobą po 50 gram ziela ruty i jemioły, liści rozmarynu i poziomki, kwiatostanu głogu z 25 gramami ziela serdecznika i skrzypu, owoców jarzębiny, kłączy perzu i korzenia mniszka. Weź 3 duże łyżki stołowe mieszanki i zalej je 3,5 szklanki wody o temperaturze pokojowej. Postaw na mały ogień i doprowadź do wrzenia. Następnie pozostaw na 5 minut, potem wymieszaj, przecedź i wlej do termosu.

Pij szklankę tego odwaru trzy razy w ciągu dnia, pół godziny przed posiłkiem. Inną mieszanką, która pomoże Ci przy tej zbyt wysokim ciśnieniu krwi jest połączenie 20 gram morszczynu, po 25 gram korzeni kozłka i ziela ruty, po 30 gram owocu głogu, ziela jemioły i czarnego bzu oraz po 40 gram ziela skrzypu, owocu róży. Wymieszaj składniki. Do łyżki mieszaki dolej szklankę wrzącej wody i zostaw do zaparzenia. Pij 2 razy dziennie rano i wieczorem.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie właściwości ma wiesiołek https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jakie-wlasciwosci-ma-wiesiolek.html 3eea88bd8d4abf8c5727bdbd61c4835c Tue, 25 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Wśród specjalistów zwłaszcza olej pozyskiwany z wiesiołka zyskał miano pigułki kobiecości, bo to właśnie panie mogą najlepiej przekonać się o zbawiennym wpływie tego specyfiku na ich stan zdrowia. Mężczyźni również powinni zadbać o uzupełnienie swojej diety w preparat z tej niepozornej rośliny. < Jakie właściwości ma wiesiołek

Jakie właściwości ma wiesiołek

Experto24.pl

Wśród specjalistów zwłaszcza olej pozyskiwany z wiesiołka zyskał miano pigułki kobiecości, bo to właśnie panie mogą najlepiej przekonać się o zbawiennym wpływie tego specyfiku na ich stan zdrowia. Mężczyźni również powinni zadbać o uzupełnienie swojej diety w preparat z tej niepozornej rośliny.

Wiesiołek na kobiece przypadłości

Przede wszystkim olej z wiesiołka stanowi jeden z podstawowych składników leczenia kobiecych dolegliwości związanych z menstruacją, a także płodnością. To doskonały naturalny lek na zmiany zachodzące w kobiecym organizmie związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Przede wszystkim łagodzi on bóle m.in. nabrzmiałych piersi oraz koi nerwy, zmniejsza nadwrażliwość i uspokaja.

Jego właściwości pobudzające produkcję płodnego śluzu powinny zainteresować panie planujące zajść w ciążę. Jednak podczas starań o potomka należy zachować ostrożność, ponieważ wiesiołek nie tylko sprzyja wydzielaniu śluzu, ale również wywołuje skurcze macicy, co z kolei wykorzystywane jest w sytuacjach opóźniania się porodu. Stąd preparaty zawierające ekstrakt z tej rośliny należy stosować pomiędzy pierwszym dniem miesiączki a dniem owulacji. Natomiast w drugiej fazie, gdy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę powinno się zrezygnować z przyjmowanego specyfiku, gdyż może on spowodować poronienie.

Warto, aby znalazł się on w diecie kobiet z wykrytym nowotworem piersi, gdyż pomaga hamować dalszy wzrost lub złośliwość raka.

Wiesiołek na nadwagę, migrenę i nie tylko

Dobroczynne właściwości wiesiołka odczują również osoby odchudzające się, ponieważ zawarty w nim kwas gamma-linolenowy (GLA) pobudza produkcję prostaglandyn, przyspieszających spalanie tłuszczu, a także zmniejszających poziom złego cholesterolu we krwi.

Dzięki właściwościom łagodzącym, przeciwzapalnym oraz przyśpieszaniu gojenia się ran zalecany jest w problemach ze skórą, np. przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy. Zażywając preparaty z wiesiołka, nie tylko poprawisz stan skóry, ale i kondycję włosów oraz paznokci.

Jeśli wiesz, jak uciążliwe dla codziennego funkcjonowania są migreny, wprowadzając do diety olej z wiesiołka możesz znacznie złagodzić ich przebieg, a z czasem zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Wiesiołek pomoże osobom walczącym z nadciśnieniem, pierwszymi objawami reumatyzmu i stwardnienia rozsianego oraz u których zdiagnozowano miażdżycę lub cukrzycę. Dla mężczyzn ma niebagatelne znaczenie przy przeroście gruczołu krokowego.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie właściwości ma mniszek lekarski https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jakie-wlasciwosci-ma-mniszek-lekarski.html 94b37e84192ff1386a731ef2705160de Tue, 25 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Mniszek lekarski, popularnie znany jako mlecz lub dmuchawiec, to jedno z tych ziół leczniczych, które coraz częściej gości w naszych domowych apteczkach, czy to w postaci syropu czy też suszonych liści, kwiatów lub korzeni. Ze względu na jego szerokie zastosowanie warto, aby znalazł się i w Twoim domu.< Jakie właściwości ma mniszek lekarski

Jakie właściwości ma mniszek lekarski

Experto24.pl

Mniszek lekarski, popularnie znany jako mlecz lub dmuchawiec, to jedno z tych ziół leczniczych, które coraz częściej gości w naszych domowych apteczkach, czy to w postaci syropu czy też suszonych liści, kwiatów lub korzeni. Ze względu na jego szerokie zastosowanie warto, aby znalazł się i w Twoim domu.

Właściwości odchudzające mniszka lekarskiego

Mniszkiem lekarskim powinieneś się zainteresować, jeśli do tej pory nieskutecznie walczyłeś z nadwagą lub otyłością. Jak wykazują liczne badania kliniczne to zioło ma korzystny wpływ na rozregulowaną i spowolnioną licznymi dietami odchudzającymi czy też złymi nawykami żywieniowymi przemianę materii, skutecznie poprawiając trawienie spożywanych pokarmów. Mlecz wiąże tłuszcze dostarczane w posiłkach, znacznie obniża ich wchłanianie, co przekłada się na zmniejszone odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Ponadto usprawnia pracę wątroby, zwiększając wydzielanie żółci, a także ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy. Dzięki właściwościom moczopędnym dmuchawiec powinien być stosowany w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii oraz ze związków azotowych oraz przy kamicy nerkowej.

Ponadto odpowiada za obniżanie poziomu glukozy we krwi, co ma niezwykle ważne znaczenie dla osób będących w początkowym okresie cukrzycy. Mlecz zalecany jest również jako lek na przewlekłe zaparcia. Wskazany jest także w przypadku, gdy cierpisz na częste zatrzymanie wody w organizmie, które powoduje tworzenie się obrzęków i wywołuje uczucie ciężkości nóg.

Przeciwzapalnie i z korzyścią dla skóry

Mniszek lekarski posiada właściwości tonizujące, dlatego skutecznie wspomoże leczenie takich chorób skóry, jak grzybice, łupież, zmiany trądzikowe, opryszczka, łuszczyca czy brodawki.

Zawarte w nim cholina i asparagina odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a z kolei inulina wzmacnia odporność i skutecznie wspomaga leczenie stanów gorączkowych, zapalenia gardła czy kaszlu.

Picie herbaty z liści i korzeni mniszka lekarskiego powinno wejść w nawyk osobom zmagającym się z nadciśnieniem lub zbyt słabym sercem.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kiedy stosować szałwię https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/kiedy-stosowac-szalwie.html 7b8bf1e422d4a035de6b946fac938c57 Tue, 25 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Szałwię lekarską stosowano w Polsce jako panaceum na wiele dolegliwości. Dorobiła się nawet własnego przysłowia, które mówi, że „śmierć tego nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie”. Sprawdź, kiedy powinieneś sięgać po to zioło. < Kiedy stosować szałwię

Kiedy stosować szałwię

Experto24.pl

Szałwię lekarską stosowano w Polsce jako panaceum na wiele dolegliwości. Dorobiła się nawet własnego przysłowia, które mówi, że „śmierć tego nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie”. Sprawdź, kiedy powinieneś sięgać po to zioło.

Szałwia najlepsza na rany i zapalenie gardła

Szałwia przede wszystkim jest wskazana w leczeniu infekcji, zmian ropnych dziąseł i stanach zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Gdy zmagasz się z trudno gojącymi się ranami, stosowanie jej w formie okładów przyspieszy procesy regeneracji zmienionych miejsc, wywołanych otarciami, owrzodzeniami, rozerwaniami, lekkimi oparzeniami, stłuczeniami, skaleczeniami czy innymi ranami na skórze.

Płukanki z szałwii pomogą przy anginie, astmie, bólach zębów czy zapaleniach krtani. W przypadku swędzenia lub opuchlizny wywołanej ugryzieniem przez owada ulgę przyniesie zmiażdżenie lub przeżucie kilku świeżych liści szałwii i przyłożenie przyrządzonej papki lub miazgi.

Szałwia dobra na żylaki i kobiece sprawy

Szałwia polecana jest osobom walczącym z żylakami nóg, podudzi czy odbytu. Powinny zainteresować się nią kobiety mające problem ze skąpymi i nieregularnymi miesiączkami. Jednocześnie pomaga ona walczyć z niekomfortowymi upławami. Ponadto zioła te działają łagodząco na zmiany hormonalne i dolegliwości związane z menopauzą, np. zmniejszają potliwość i obniżają częstotliwość odczuwania uderzeń gorąca.

Wskazana jest także dla matek kończących okres karmienia piersią, gdyż powstrzymuje ona wypływ niechcianego mleka. Dwie szklanki ciepłej herbatki z szałwii lekarskiej pite nieprzerwanie przez 7 dni znacznie osuszy dopływ mleka.

Szałwia na łysienie i problemy z trawieniem

Dodaj szałwię lekarską do swojego menu, jeśli zależy Ci na poprawie i pobudzeniu pracy układu trawiennego lub obniżeniu poziomu cukru we krwi. Skutecznie wspomoże Twoją walkę z nerwicą, depresją, przewlekłym zmęczeniem lub uczuciem wyczerpania i przepracowania.

Pomoże także przy nadmiernej potliwości, zwłaszcza w nocy lub przy pierwszych oznakach łysienia lub łuszczycy.

Należy zachować umiar podczas stosowania szałwii, ponieważ zbyt duża ilość tej rośliny używana przez dłuższy czas może spowodować m.in. wymioty.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie właściwości ma melisa https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jakie-wlasciwosci-ma-melisa.html 482f041e10d8b0a06707bc473d334bdb Tue, 25 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Kojący i uspokajający wpływ melisy lekarskiej, która posiada mocny cytrynowy zapach, doceniamy szczególnie w momentach silnego stresu. Jednak roślina ta ma szereg innych zastosowań choćby w leczeniu przeziębienia czy grypy. < Jakie właściwości ma melisa

Jakie właściwości ma melisa

Experto24.pl

Kojący i uspokajający wpływ melisy lekarskiej, która posiada mocny cytrynowy zapach, doceniamy szczególnie w momentach silnego stresu. Jednak roślina ta ma szereg innych zastosowań choćby w leczeniu przeziębienia czy grypy.

Melisa dobra na nerwy

Melisa lekarska to przede wszystkim naturalny sposób walki z nadszarpniętymi nerwami i związanymi z tym dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W sytuacjach stresogennych często - oprócz bólów i zawrotów głowy - pojawiają się nudności, wymioty czy biegunki. Znacznie szybciej pracuje również Twoje serce, co niesie za sobą podwyższenie ciśnienia lub bolesne kłucia. Jesteś też bardziej podatny na lęki i stany depresyjne.

Pijąc napar z melisy, skutecznie uspokoisz układ nerwowy i złagodzisz powyższe dolegliwości, a to przeniesie się na poprawę samopoczucia i spokojniejsze spojrzenie na problemy. Relaksujące właściwości melisy zmniejszają także bóle miesiączkowe oraz pozwalają łagodniej przechodzić przez PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), w czasie którego pojawiają się np. niecierpliwość, rozchwianie emocjonalne i bezsenność.

Warto sięgać po nią w przypadku problemów z migrenami.

Melisa dobra na przeziębienia i grypę

Gorąca herbata z melisy lekarskiej jest dobrym środkiem napotnym, dlatego doskonale sprawdza się jako lek obniżający gorączkę przy przeziębieniu, grypie, kaszlu czy katarze. Z kolei właściwości wykrztuśne powodują, że sprawdza się jako reduktor flegmy zalegającej w oskrzelach, jak i środek wspomagający zmniejszenie dolegliwości w astmie. Stosuje się ją także w alergiach, a także przy zwalczaniu oraz zapobieganiu powstawania opryszczki.

Specjaliści zalecają stosowanie melisy w leczeniu nadczynności tarczycy, problemach z nietrzymaniem moczu, a także jako pierwszą pomoc w skaleczeniach czy ugryzieniach owadów.

Melisę lekarską, zwaną też rojownikiem można hodować w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach na parapetach okiennych. W ten sposób zawsze będzie pod ręką.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jakie właściwości ma anyż https://www.experto24.pl/lifestyle/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jakie-wlasciwosci-ma-anyz.html 1d2adca00d077351bdb8e706f898796f Tue, 25 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Anyż głównie kojarzymy z kuchenną przyprawą, o smaku korzennym, często dodawaną do wypieków, mięs czy gotowanych warzyw, w celu nadania im lepszego smaku i aromatu lub stosowaną w formie ozdobnej. Nasiona tej rośliny mają również właściwości lecznicze. Zalecany jest przy infekcjach i nieżytach górnych dróg oddechowych, jak i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.< Jakie właściwości ma anyż

Jakie właściwości ma anyż

Experto24.pl

Anyż głównie kojarzymy z kuchenną przyprawą, o smaku korzennym, często dodawaną do wypieków, mięs czy gotowanych warzyw, w celu nadania im lepszego smaku i aromatu lub stosowaną w formie ozdobnej. Nasiona tej rośliny mają również właściwości lecznicze. Zalecany jest przy infekcjach i nieżytach górnych dróg oddechowych, jak i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Anyż na zaparcia i kaszel

Anyż to bogactwo olejków lotnych, protein, flawonoidów i steroli. Jednym z podstawowych leczniczych zastosowań anyżu są problemy związane z układem pokarmowym. Pobudza on wydzielanie soków trawiennych, co przekłada się na wzrost apetytu, a także wpływa regulująco na procesy trawienne, dlatego sprawia, że wzdęcia, niestrawność, nudności są mniej uporczywe dla codziennego funkcjonowania. Herbatki czy susz z tej rośliny skutecznie zwalczają zaparcia.

Ze względu na właściwości rozluźniające wskazany jest przy zwalczaniu bolesnych kolek u niemowląt i małych dzieci.

Dzięki właściwościom wykrztuśnym anyż korzystnie wpływa także na układ oddechowy. W formie olejku do inhalacji wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych m.in. suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli czy astmy.

Na problemy skórne

Antybakteryjne działanie anyżu sprawia, że zalecany jest osobom borykającym się z problemami skórnymi. Warto go stosować, gdy masz skórę podatną na zmiany trądzikowe lub zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry, dlatego, że wyciąg z anyżu hamuje wydzielanie sebum oraz pozwala w szybki sposób zagoić się powstałym ranom.

Olejek anyżowy może wspomóc walkę z komarami czy kleszczami, a także skutecznie zabija pchły lub wszy.

Kobiety cierpiące na dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami mogą złagodzić dolegliwości stosując kąpiele z dodatkiem tego olejku, ponieważ działa on przeciwbólowo i uspokajająco. Z kolei wcieranie ekstraktu z anyżu w skórę poprawia krążenie oraz rozgrzewa, co warto wykorzystać przy bólach mięśni.

Lekarze zalecają również anyż kobietom karmiącym piersią, gdyż pobudza on produkcję mleka.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>