Jakie właściwości ma anyż

Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-09-2012 r.

Anyż głównie kojarzymy z kuchenną przyprawą, o smaku korzennym, często dodawaną do wypieków, mięs czy gotowanych warzyw, w celu nadania im lepszego smaku i aromatu lub stosowaną w formie ozdobnej. Nasiona tej rośliny mają również właściwości lecznicze. Zalecany jest przy infekcjach i nieżytach górnych dróg oddechowych, jak i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Anyż na zaparcia i kaszel

Anyż to bogactwo olejków lotnych, protein, flawonoidów i steroli. Jednym z podstawowych leczniczych zastosowań anyżu są problemy związane z układem pokarmowym. Pobudza on wydzielanie soków trawiennych, co przekłada się na wzrost apetytu, a także wpływa regulująco na procesy trawienne, dlatego sprawia, że wzdęcia, niestrawność, nudności są mniej uporczywe dla codziennego funkcjonowania. Herbatki czy susz z tej rośliny skutecznie zwalczają zaparcia.

Ze względu na właściwości rozluźniające wskazany jest przy zwalczaniu bolesnych kolek u niemowląt i małych dzieci.

Dzięki właściwościom wykrztuśnym anyż korzystnie wpływa także na układ oddechowy. W formie olejku do inhalacji wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych m.in. suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli czy astmy.

Na problemy skórne

Antybakteryjne działanie anyżu sprawia, że zalecany jest osobom borykającym się z problemami skórnymi. Warto go stosować, gdy masz skórę podatną na zmiany trądzikowe lub zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry, dlatego, że wyciąg z anyżu hamuje wydzielanie sebum oraz pozwala w szybki sposób zagoić się powstałym ranom.

Olejek anyżowy może wspomóc walkę z komarami czy kleszczami, a także skutecznie zabija pchły lub wszy.

Kobiety cierpiące na dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami mogą złagodzić dolegliwości stosując kąpiele z dodatkiem tego olejku, ponieważ działa on przeciwbólowo i uspokajająco. Z kolei wcieranie ekstraktu z anyżu w skórę poprawia krążenie oraz rozgrzewa, co warto wykorzystać przy bólach mięśni.

Lekarze zalecają również anyż kobietom karmiącym piersią, gdyż pobudza on produkcję mleka.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych użytkowników

Opinie czytelników

Polecane artykuły

Zobacz także

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych

pobierz

Ochrona danych osobowych

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Polecamy

1341