Jakie właściwości ma anyż

Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-09-2012 r.

Anyż głównie kojarzymy z kuchenną przyprawą, o smaku korzennym, często dodawaną do wypieków, mięs czy gotowanych warzyw, w celu nadania im lepszego smaku i aromatu lub stosowaną w formie ozdobnej. Nasiona tej rośliny mają również właściwości lecznicze. Zalecany jest przy infekcjach i nieżytach górnych dróg oddechowych, jak i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Anyż na zaparcia i kaszel

Anyż to bogactwo olejków lotnych, protein, flawonoidów i steroli. Jednym z podstawowych leczniczych zastosowań anyżu są problemy związane z układem pokarmowym. Pobudza on wydzielanie soków trawiennych, co przekłada się na wzrost apetytu, a także wpływa regulująco na procesy trawienne, dlatego sprawia, że wzdęcia, niestrawność, nudności są mniej uporczywe dla codziennego funkcjonowania. Herbatki czy susz z tej rośliny skutecznie zwalczają zaparcia.

Ze względu na właściwości rozluźniające wskazany jest przy zwalczaniu bolesnych kolek u niemowląt i małych dzieci.

Dzięki właściwościom wykrztuśnym anyż korzystnie wpływa także na układ oddechowy. W formie olejku do inhalacji wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych m.in. suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli czy astmy.

Na problemy skórne

Antybakteryjne działanie anyżu sprawia, że zalecany jest osobom borykającym się z problemami skórnymi. Warto go stosować, gdy masz skórę podatną na zmiany trądzikowe lub zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry, dlatego, że wyciąg z anyżu hamuje wydzielanie sebum oraz pozwala w szybki sposób zagoić się powstałym ranom.

Olejek anyżowy może wspomóc walkę z komarami czy kleszczami, a także skutecznie zabija pchły lub wszy.

Kobiety cierpiące na dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami mogą złagodzić dolegliwości stosując kąpiele z dodatkiem tego olejku, ponieważ działa on przeciwbólowo i uspokajająco. Z kolei wcieranie ekstraktu z anyżu w skórę poprawia krążenie oraz rozgrzewa, co warto wykorzystać przy bólach mięśni.

Lekarze zalecają również anyż kobietom karmiącym piersią, gdyż pobudza on produkcję mleka.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29278 )
Array ( [docId] => 29278 )