Sposoby na bolesne miesiączki

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 07-04-2012 r.

Problem bolesnego miesiączkowania dotyczy ponad 40% kobiet. Głównym objawami są bóle w okolicy nadbrzusza i krzyża. Często towarzyszą im tępe bóle głowy, osłabienie, mdłości a nawet omdlenia. Dolegliwości występują jeden do dwóch dni przed krwawieniem i czasami utrzymują się do końca trwania okresu. Z reguły jednak tracą na sile po pierwszym dniu.

Przyczyny bolesnych miesiączek

Przyczyną bólu są nadmierne skurcze macicy, duże złuszczanie błony śluzowej macicy (endometrium), hormony, w tym głównie estradiol, wytwarzany w drugiej fazie cyklu miesięcznego.

W celu ustalenia przyczyny bolesnego miesiączkowania należy zgłosić się do ginekologa. Po badaniu przedmiotowym, lekarz może wykluczyć zapalenie przydatków, zmiany położenia macicy, zwężenia kanału rodnego, obecność mięśniaków bądź innych patologicznych stanów narządu rodnego. Konsultacja jest szczególnie ważna w momencie gdy dotychczas menstruacja nie była tak bolesna, a silne bóle pojawiły się niedawno.

 

Radzenie sobie z bolesnymi miesiączkami

Z reguły najpierw sięgamy po tabletki z grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków rozkurczowych.

Z domowych sposobów warto zastosować ciepłe okłady, które mają na celu rozluźnić mięśnie. Do tego celu użyj żelowego okładu, termoforu lub po prostu rozgrzanego na kaloryferze ręcznika. Po rozgrzaniu pomasuj delikatnie podbrzusze zgodnie ze wskazówkami zegara.

Jeżeli nie jesteś uczulona możesz skorzystać z relaksujących właściwości olejków eterycznych, np. lawendowego.

Wykorzystaj naturalne środki, zaparz rumianek lub liście malin. Pij wywar na kilka dni przed miesiączką. Pamiętaj również o lekkostrawnej diecie i unikaniu ostrych potraw.

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą ulgi, powiadom lekarza. W niektórych przypadkach konieczne staje się zastosowanie tabletek hormonalnych.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29253 )
Array ( [docId] => 29253 )

Array ( [docId] => 29253 )