Jakie właściwości ma mniszek lekarski

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-09-2012 r.

Mniszek lekarski, popularnie znany jako mlecz lub dmuchawiec, to jedno z tych ziół leczniczych, które coraz częściej gości w naszych domowych apteczkach, czy to w postaci syropu czy też suszonych liści, kwiatów lub korzeni. Ze względu na jego szerokie zastosowanie warto, aby znalazł się i w Twoim domu.

Właściwości odchudzające mniszka lekarskiego

Mniszkiem lekarskim powinieneś się zainteresować, jeśli do tej pory nieskutecznie walczyłeś z nadwagą lub otyłością. Jak wykazują liczne badania kliniczne to zioło ma korzystny wpływ na rozregulowaną i spowolnioną licznymi dietami odchudzającymi czy też złymi nawykami żywieniowymi przemianę materii, skutecznie poprawiając trawienie spożywanych pokarmów. Mlecz wiąże tłuszcze dostarczane w posiłkach, znacznie obniża ich wchłanianie, co przekłada się na zmniejszone odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Ponadto usprawnia pracę wątroby, zwiększając wydzielanie żółci, a także ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy. Dzięki właściwościom moczopędnym dmuchawiec powinien być stosowany w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii oraz ze związków azotowych oraz przy kamicy nerkowej.

Ponadto odpowiada za obniżanie poziomu glukozy we krwi, co ma niezwykle ważne znaczenie dla osób będących w początkowym okresie cukrzycy. Mlecz zalecany jest również jako lek na przewlekłe zaparcia. Wskazany jest także w przypadku, gdy cierpisz na częste zatrzymanie wody w organizmie, które powoduje tworzenie się obrzęków i wywołuje uczucie ciężkości nóg.

Przeciwzapalnie i z korzyścią dla skóry

Mniszek lekarski posiada właściwości tonizujące, dlatego skutecznie wspomoże leczenie takich chorób skóry, jak grzybice, łupież, zmiany trądzikowe, opryszczka, łuszczyca czy brodawki.

Zawarte w nim cholina i asparagina odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a z kolei inulina wzmacnia odporność i skutecznie wspomaga leczenie stanów gorączkowych, zapalenia gardła czy kaszlu.

Picie herbaty z liści i korzeni mniszka lekarskiego powinno wejść w nawyk osobom zmagającym się z nadciśnieniem lub zbyt słabym sercem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29275 )
Array ( [docId] => 29275 )