Jakie właściwości ma mniszek lekarski

Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-09-2012 r.

Mniszek lekarski, popularnie znany jako mlecz lub dmuchawiec, to jedno z tych ziół leczniczych, które coraz częściej gości w naszych domowych apteczkach, czy to w postaci syropu czy też suszonych liści, kwiatów lub korzeni. Ze względu na jego szerokie zastosowanie warto, aby znalazł się i w Twoim domu.

Właściwości odchudzające mniszka lekarskiego

Mniszkiem lekarskim powinieneś się zainteresować, jeśli do tej pory nieskutecznie walczyłeś z nadwagą lub otyłością. Jak wykazują liczne badania kliniczne to zioło ma korzystny wpływ na rozregulowaną i spowolnioną licznymi dietami odchudzającymi czy też złymi nawykami żywieniowymi przemianę materii, skutecznie poprawiając trawienie spożywanych pokarmów. Mlecz wiąże tłuszcze dostarczane w posiłkach, znacznie obniża ich wchłanianie, co przekłada się na zmniejszone odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Ponadto usprawnia pracę wątroby, zwiększając wydzielanie żółci, a także ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy. Dzięki właściwościom moczopędnym dmuchawiec powinien być stosowany w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii oraz ze związków azotowych oraz przy kamicy nerkowej.

Ponadto odpowiada za obniżanie poziomu glukozy we krwi, co ma niezwykle ważne znaczenie dla osób będących w początkowym okresie cukrzycy. Mlecz zalecany jest również jako lek na przewlekłe zaparcia. Wskazany jest także w przypadku, gdy cierpisz na częste zatrzymanie wody w organizmie, które powoduje tworzenie się obrzęków i wywołuje uczucie ciężkości nóg.

Przeciwzapalnie i z korzyścią dla skóry

Mniszek lekarski posiada właściwości tonizujące, dlatego skutecznie wspomoże leczenie takich chorób skóry, jak grzybice, łupież, zmiany trądzikowe, opryszczka, łuszczyca czy brodawki.

Zawarte w nim cholina i asparagina odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a z kolei inulina wzmacnia odporność i skutecznie wspomaga leczenie stanów gorączkowych, zapalenia gardła czy kaszlu.

Picie herbaty z liści i korzeni mniszka lekarskiego powinno wejść w nawyk osobom zmagającym się z nadciśnieniem lub zbyt słabym sercem.

Stwora Sylwia

Opinie czytelników

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych użytkowników

Polecane artykuły

Zobacz także

Wzór Polityki Bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych

pobierz

Regulamin ZFŚS na rok szkolny 2015/2016

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

pobierz

Polecamy

1341