Dobrze prowadzona dokumentacja medyczna zapobiegnie niesłusznym roszczeniom

Kategoria: Stomatologia
Autor: Radosław Tymiński
Data: 12-12-2017 r.

Dokumentacja medyczna jest dla sądu dowodem szczególnym, niezależnym od relacji świadków, źródłem wiedzy na temat przebiegu zdarzeń, które stały się podstawą do zainicjowania przez pacjenta sprawy medycznej. Sprawdź, jakich błędów unikać, aby miała istotny walor w sądzie.

Praca lekarza dentysty nie jest łatwa. Musisz być nie tylko lekarzem, ale także menedżerem, psychologiem i nauczycielem. Często także biznesmenem. Musisz jednocześnie leczyć, wydawać polecenia, chwalić personel bądź udzielać mu upomnień, uspokajać zestresowanego pacjenta. A do tego starannie wypełniać dokumentację medyczną. Gdy kolejną godzinę spędzasz na swoim stanowisku pracy, o błąd nietrudno.

Broniąc lekarzy w sprawach sądowych oraz audytując procesową wartość dokumentacji medycznej, przekonałem się, że w Polsce wielu lekarzy ciągle jeszcze nie docenia roli, którą dokumentacja medyczna odgrywa w zapobieganiu niesłusznym roszczeniom pacjentów.

A zatem o jakich podstawowych zasadach prowadzenia dokumentacji medycznej musisz pamiętać, aby była dobrym dowodem przed sądem w przypadku skierowania przez pacjenta roszczenia do podmiotu leczniczego lub lekarza?

Pisząc o „sprawie medycznej”, rozumiem pod tym pojęciem sprawę dotyczącą lekarza lub podmiotu leczniczego, w której sformułowano roszczenie lub akt oskarżenia związany z prawidłowością udzielania świadczeń zdrowotnych.

Przypomnijmy, że dokumentacja medyczna jest w każdym postępowaniu sądowym dowodem. Zgodnie z regułami Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania karnego sądy muszą oprzeć swoje przekonanie o winie pozwanego lub oskarżonego na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, a więc również na podstawie dokumentacji medycznej.

Dlaczego dokumentacja jest dowodem szczególnym

1. Dokumentacja medyczna z mocy prawa powinna zawierać pewne informacje, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy medycznej.

2. Dokumentacja medyczna jest dla sądu niezależnym od relacji świadków lub stron źródłem wiedzy na temat przebiegu zdarzeń, które stały się podstawą do zainicjowania przez pacjenta sprawy medycznej.

3. Dokumentacja medyczna jest dowodem zobiektywizowanym.

4. Sąd ocenia staranność zawodową lekarza przez jakość jego dokumentacji medycznej.

5. Bardzo trudno jest podważyć wiarygodność dobrej dokumentacji medycznej.

Radosław Tymiński dr nauk prawnych, radca prawny, prowadzi blog prawalekarza.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40802 )
Array ( [docId] => 40802 )