Masz wątpliwość, czy oświadczenie jest prawdziwe – jak je zweryfikować

Kategoria: Stomatologia
Autor: Aneta Naworska
Data: 18-10-2017 r.

W placówce medycznej pojawiła się osoba z podpisanym przez pacjenta upoważnieniem i żąda dostępu do jego dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji możesz mieć problem z weryfikacją takiego dokumentu. Podobnie, gdy oświadczenie otrzymasz pocztą. Jak wówczas postąpić?

Upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta powinno wskazywać imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz – jak w przypadku każdego oświadczenia woli – zawierać podpis pacjenta albo podpisy osoby odpierającej oświadczenie i co najmniej dwóch świadków. Dodatkowo można dookreślić osobę upoważnioną np. jej numerem PESEL. Jest to jednak wymóg fakultatywny.

 

Problematyczne będzie jednak wykazanie prawdziwości podpisu pacjenta. Pracownicy placówki medycznej będą bowiem mogli jedynie porównać podpis złożony na upoważnieniu z podpisami pacjenta znajdującymi się na dokumentach składających się na jego dotychczasową dokumentację medyczną. Podpisy takie ze względu na chorobę i stan pacjenta mogą być jednak nieczytelne lub niepełne i nie będą nadawały się do porównania.

Nawet korzystanie z wzorów podpisu pacjenta, podobnie jak robią to np. banki, nie zawsze będzie pozwalało na jednoznaczne określenie, czy podpis na upoważnieniu rzeczywiście złożył pacjent. W takim układzie powinieneś, niestety w dobrej wierze, przyjąć oświadczenie o tym, że upoważnienie pochodzi rzeczywiście od pacjenta.

Aneta Naworska, radca prawny, Kancelaria Naworska Marszałek Jarzembska sp.k. w Toruniu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40715 )
Array ( [docId] => 40715 )